Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: VDJ & Freestyler ... ξανά

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Ψάχνοντας στο φόρουμ για το θέμα κατέληξα με μια χαμένη μπάλα και ένα ελαφρό πονοκέφαλο ...

Το μόνο σαφές κομμάτι στο θέμα , είναι το Freestyler MIDI Remote Control του PhantomDeejay (.. τελικά το GR team του VDJ είναι πολύ μπροστά ...)
Ο μόνος μου ενδοιασμός για το συγκεκριμένο (... που ίσος να οφείλετε στο ότι κάτι δεν έχω καταλάβει καλά .. ) είναι το future proof της συγκεκριμένης λύσης.
Επειδή θα μπουν POI στα tracks που θα παίζουν τα φώτα , καλό είναι σε 2-3 χρόνια να μην ψάχνω να αλλάζω τα τις εντολές τον POIs σε καμιά 500αρια tracks ...

Με βάση την παραδοχή οτι το OS2L είναι το μέλλον στο συγκεκριμένο θέμα , έκανα ακόμα μια (πολύ πιθανόν λάθος ) παραδοχή ότι το OS2L to FreeStyler Bridge είναι προτιμότερο γιατί στα POI θα μπουν εντολές του OS2L, οπότε αν αύριο αλλάξω dmx software , αν το νεο software υποστηρίζει OS2L δεν χρειάζεται να αλλάξω τις εντολές στα POI ...

έλα όμως που δεν βρίσκω πουθενά το OS2L to FreeStyler Bridge και ούτε τεκμηρίωση για αυτό ... κάπου διάβασα οτι κατέβηκε γιατί δεν χρειάζεται πλέον και το μόνο που βρίσκω είναι το Freestyler8 που αν έχω καταλάβει καλά είναι η ποιο παλιά λύση και οδεύει προς κατάργηση ...

Υπάρχει αρκετή πληροφορία στο φόρουμ άλλα είναι δύσκολο να καταλάβεις τι από αυτά ισχύει και τι έχει καταργηθεί, εξού και ο πονοκέφαλος ...

θα ήθελα τα φώτα σας (βασικά Phantom μάλλον τα δικά σου χρειάζομαι ... ) μπας και φτιάξω τα δικά μου φώτα ....

Ισχύει η παραδοχή ότι αν βάλω στα POI εντολές του Freestyler MIDI Remote Control, αλλάζοντας dmx software θα πρέπει να τις ξανά αλλάξω στα POI ;
Ισχύει η παραδοχή ότι αν βάλω στα POI εντολές του OS2L θα δουλεύουν με οποιοδήποτε software που υποστηρίζει OS2L;
Που μπορώ να διαβάσω για τις εντολές του OS2L΄;
Τι παίζει με το OS2L to FreeStyler Bridge και το FreeStyler8;








 

Inviato Fri 13 Dec 19 @ 9:21 pm
Ξεκινάμε με το εξής:

Με όποιο πρόγραμμα DMX κι αν αποφασίσεις να δουλέψεις, αν ξαφνικά αλλάξεις πρόγραμμα η διαδικασία μετατροπής ΔΕΝ θα είναι μια εύκολη υπόθεση.
Είτε με MIDI είτε με OS2L, η λογική είναι οτι σε ένα POI βάζεις μια εντολή να "πατάει" ένα κουμπί στο πρόγραμμα DMX.
Έτσι όταν αλλάξεις πρόγραμμα DMX θα πρέπει και στο καινούργιο πρόγραμμα να "υπάρχει" το εν' λόγω κουμπί, και φυσικά να κάνει οτι (περίπου) έκανε και στο προηγούμενο πρόγραμμα.

Υπό αυτό το πρίσμα η αλλαγή προγράμματος δεν είναι εύκολη και είναι αυτό που θα σε ταλαιπωρήσει πολύ περισσότερο από την αλλαγή των εντολών σε 500-1000 POI που στην τελική μπορείς να τα μετατρέψεις με μαζική εύρεση και αντικατάσταση στη βάση δεδομένων.

Οπότε:
Διάλεξε πρώτα προσεκτικά το πρόγραμμα DMX που θέλεις / σε καλύπτει, και μετά μιλάμε για τους πιθανούς τρόπους επικοινωνίας.
 

Inviato Mon 16 Dec 19 @ 8:24 am
... Το πρόγραμμα θα είναι το FreeStyler για αρχή ...

PhantomDeejay wrote :
... που στην τελική μπορείς να τα μετατρέψεις με μαζική εύρεση και αντικατάσταση στη βάση δεδομένων....

... σωστό .... οπότε θα ξεκινήσω με το MIDI Remote Control που υπάρχει τεκμηρίωση ... θα επανέλθω με συγκεκριμένες ερωτήσεις όπου σκαλώσω ...

άλλα για από περιέργεια , το FreeStyler8 δεν θα υποστηριχτεί στο μέλλον σωστά;
το OS2L to FreeStyler Bridge γιατί κατέβηκε ;

Ευχαριστώ ....


 

Inviato Mon 16 Dec 19 @ 3:07 pm
... Και εγένετο φως !!!! respect !!!! και ευχαριστώ !!!!

 

Inviato Thu 19 Dec 19 @ 11:36 pm
υπάρχει τρόπος να στέλνω στο freestyler to bit με διπλασία ταχύτητα από το bpm του κομματιού ??? ... κάτι σαν @$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER =0,5 ??

 

Inviato Fri 28 Feb 20 @ 2:30 pm
MAC II wrote :
υπάρχει τρόπος να στέλνω στο freestyler to bit με διπλασία ταχύτητα από το bpm του κομματιού ??? ... κάτι σαν @$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER =0,5 ??



Καλημερα παιδια. Εμενα αυτη η εντολη δεν εχω καταφερει να μου δουλεψει..
@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER =2
Το @ για ποιο λογο μπαινει μπροστα?
Τα υπολοιπα (blackout, freeze κτλ) δουλευουν κανονικα.

 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 6:27 am
Το @ μπαίνει μπροστά ώστε το VirtualDJ να αποθηκεύει την τιμή στις ρυθμίσεις (και να την θυμάται σε κάθε επανεκκίνηση του προγράμματος)

Το @$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER=2 κανονικά σημαίνει οτι το Grid θα στέλνεται στο Freestyler κάθε 2 beats και όχι σε κάθε beat. Πρακτικά δηλαδή στην μισή ταχύτητα.
Για να δουλέψει, θα πρέπει να έχεις ορίσει σε κάποιο sequence να αντιδράει στο S2L δηλαδή στο freestyler στη λίστα cue να έχει το μεγάφωνο δίπλα του ενεργοποιημένο.

@MAC II
Για να αλλάξεις την ταχύτητα αποστολής σε "μισό" beat πρέπει να αλλάξεις το mapping του MRC, και συγκεκριμένα το κλειδί SEND_S2L_TRIG

Ο νέος κώδικας που πρέπει να βάλεις είναι:
var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 1 ? deck master get_beatpos & param_mod 1 & param_smaller 0.15 ? on : param_smaller 0.65 ? param_bigger 0.5 ? on : off : off : var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 2 ? deck master get_beatpos & param_mod 1 & param_smaller 0.15 ? on : off : var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 3 ? deck master get_beat_num 1 2 ? get_beatpos & param_mod 1 & param_smaller 0.15 ? on : off : off : var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 4 ? deck master get_beat_num 1 4 ? get_beatpos & param_mod 1 & param_smaller 0.15 ? on : off : off : var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 5 ? deck master get_beat_num 1 8 ? get_beatpos & param_mod 1 & param_smaller 0.15 ? on : off : off : var_equal '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 6 ? deck master get_beat_num 1 16 ? get_beatpos & param_mod 1 & param_smaller 0.15 ? on : off : off : off

Με αυτόν τον κώδικα η μεταβλητή @$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER παίρνει τιμές από 0 εως 6
Στο 0 το VirtualDJ δεν στέλνει beats
Στο 1 στέλνει κάθε μισό beat
Στο 2 κάθε beat
Στο 3 κάθε δεύτερο beat
Στο 4 στο πρώτο beat κάθε τετράδας
Στο 5 στο πρώτο beat κάθε οχτάδας
Στο 6 στο πρώτο beat κάθε δεκαεξάδας

Σημείωση:
Αν θες να στέλνεις το beat κάθε 0,25 (δηλαδή 4 φορές μέσα σε ένα beat) κάτι δεν κάνεις καλά με τον προγραμματισμό σου... :P
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 6:59 am
Ευχαριστώ πολύ φίλε !!!

Και ένα άσχετο αλλά γρήγορο .... πώς κάνεις blink τα RGB leds? .... θέλω πχ στο pad που έχω το override 1 όταν το $FS_SND_OVER_01 είναι OFF να κάνει Blink ένα χρώμα, και όταν είναι ON να είναι αναμμένο ...
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 8:25 am
var_equal '$FS_RCV_OVER_01' 1 ? color 'red' : blink ? color 'blue' : off
Κόκκινο όταν είναι off, blink μπλε όταν είναι ενεργό...

Φυσικά μπορείς να κάνεις και κάτι του στυλ
var_equal '$FS_RCV_OVER_01' 1 ? color 'red' : blink ? color 'blue' : color 'green'
Κόκκινο όταν είναι off και "blink" μεταξύ μπλε και πράσινου όταν είναι on

Και το ανάποδο:
var_equal '$FS_RCV_OVER_01' 1 ? blink ? color 'red' : off : color 'blue'
Blink κόκκινο όταν είναι on και είναι σταθερό μπλε όταν είναι off
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 8:58 am
Ευχαριστώ!!!!!!
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 12:59 pm
Και μια απορια για το freestyler μιας και στο forum τους δεν ειμαι καν μελος (:p).
Καποιες φορες οταν αλλαζω cue (προγραμα) απο το ενα στο αλλο το προηγουμενο συνεχιζει και τρεχει ενω στο προγραμμα φαινεται κλειστο. Μου διαφευγει καποια ρυθμιση?
Σημειωση: το εχω στο multi cue γιατι χρησιμοποιω διαφορα φωτα και θελω τους συνδυασμους

Ps. Eυχαριστω για την εντολη. Θα την δοκιμασω το βραδυ
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 3:10 pm
Κι ομως αυτη ειναι η μονη εντολη που δεν μου δουλευει..... Εννοειται το ηχειακι το εχω ενεργο και οτι ρυθμιση κανω απο το "sound to light" στο freestyler λειτουργει κανονικα...

 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 4:37 pm
... dimitris_g κάτι μου θυμίζει αυτό .... δεν μου δούλευε και έμενα στην αρχή αλλά έχει περάσει καιρός και δεν θυμάμαι ακριβός .... νομίζω ότι το το sound to light του frestyler πρέπει να είναι απενεργοποιημένο, αφού το trigger έρχεται από το midi ... και κάπου χει ένα τικ που πρέπει να είναι τσεκαρισμένο ώστε το trigger να αλλάζει τα scenes .... αλλά μπορεί να λέω και βλακείες ....

EDIT ... εμένα δουλεύει έτσι ....


.... αν καταλαβαίνω καλά, πρέπει να πας σε stop το sound 2 light ....
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 9:21 pm
Τα εβαλα ετσι ακριβως αλλα τιποτα, δινει σταθερα ανα beat. Δεν δουλευει ουτε στο 0 (να σταματησει δηλ) ουτε στο 16....
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 10:28 pm
Εντωμεταξυ δεν μου ανοιγει και το σκιν του midi remote πια. το παταω, ανοιγει μια flash και κλεινει αμεσως.....
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 10:58 am
Για την ακριβεια μου βγαζει ενα μηνυμα απο εσενα George που λεει οτι αυτο δεν ειναι ενα νορμαλ skin που μπορει να συνεργαστει με το midi remote και να αλλαξω skin. Ομως το ιδιο μηνυμα μου βγαζει και με το silversleek που μεχρι περισυ δουλευε κανονικα αλλα και με το default...
Τελοσπαντων για οσο ανοιγει προλαβαινω να αλλαξω την ρυθμιση των beat και διαπιστωνω οτι δουλευει κανονικα. Οποτε το μονο μου θεμα ειναι να καταφερω να δουλεψει η εντολη γιατι κατα τα αλλα το skin δεν το χρειαζομαι.
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 4:28 pm
Ώπα, τώρα είδα την εντολή που έβαζες

Η εντολή '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' = 2 είναι λάθος...

Αυτό που πρέπει να γράψεις είναι

set '@$FS_SEND_S2L_MULTIPLIER' 2



Για το skin θα το κοιτάξω σύντομα
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 5:40 pm
Και ναι! Τωρα μαλιστα. Αν και καποια στιγμη την πηρα την εντολη απο το skin του midi remote και την αντεγραψα και το ειδα το set αλλα παλι δεν μου δουλευε.
Τελοσπαντων τωρα ολα οκ!
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 6:27 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)