Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Πρόβλημα με SX3 & crash προγράμματος

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Καλησπέρα σε όλους,
Θέλω την βοήθειά σας, μιας και το Σάββατο που μας πέρασε σ' ένα πάρτυ που είχα η 2 μηνών SX3 με πρόδωσε για 2η φορά παρασέρνοντας και το πρόγραμμα σε crashάρισμα. Επειδή ήμουν online εκείνη την ώρα, θέλω να πιστεύω πως έχει αποσταλεί κάποιο report από το πρόγραμμα, μπας και μας φωτίσει λίγο για τα αίτια. Η αλήθεια είναι πως ζόρισα κι εγώ το laptop (DELL Inspiron 17R N7110 i5-2430M CPU στα 2.40GHz με 8GB μνήμη & windows 10) μιας και την συγκεκριμένη στιγμή προσπαθούσα να προβάλω σε προτζέκτορα με το effect camera (live streaming) τα δρώμενα. Η κάμερα ήταν η LOGITECH C920 με επιλογή στα 720p και κάρτα γραφικών η nVIDIA Geforce GT 525M 1GB. Αυτό που πρόλαβα να δω, ήταν πως πρώτα σταμάτησε να παίζει το βίντεο στον προτζέκτορα και μετά από καμμιά 15αριά δευτερόλεπτα κράσαρε και το πρόγραμμα. Η προβολή με τη κάμερα απ' την αρχή είχε προβλήματα, μιας και σε προηγούμενες προσπάθειες την ίδια μέρα, δεν ενεργοποιούταν με την πρώτη. Πιο πολύ όμως αυτό που με απασχολεί σε σχέση με την SX3 είναι το ότι απ' την αρχή ήταν σα να έχει χάσει τα hot cue στην πλειοψηφία των κομματιών, ενώ στο πρόγραμμα υπήρχαν. Μετά από ψάξιμο στο διαδίκτυο αυτό έχει ξανασυμβεί με την συγκεκριμένη κονσόλα (SX3). Εννοείται πως firmware & drivers είναι τα πρόσφατα της μαμάς (v.1.02_2 6/2/2020). Ειλικρινά δεν ξέρω τι να κάνω. Αρχίζω να την θεωρώ αρκετά αναξιόπιστη μιας και πριν ένα μήνα σε άλλη εκδήλωση, απλά παίζοντας ένα κομμάτι σταμάτησε ο ήχος, ενώ το κομμάτι συνέχιζε να παίζει στο VDJ. Ο ήχος επανήλθε μόλις πήγα λίγο πιο πίσω το τραγούδι στη μπάρα με το ποντίκι. (Εκείνη τη στιγμή ούτε έκανα τίποτα στο laptop, ούτε καν ακουμπούσα την κονσόλα. Ήμουν με τα χέρια σταυρωμένα!!!)
ΥΓ. Η τελίτσα υπάρχει στο καρτελάκι του serial, αλλά δεν ξέρω πόσο original μπορεί να είναι. Η κονσόλα αγορασμένη 31/12/2019 με serial κατασκευής 4/2018.
Επίσης ανεβάζω και την αναφορά απ' το LatencyMon, μιας κι απ' τα λεγόμενα του ηχητικά είμαστε σε καλό δρόμο .
Περιμένω την οποιαδήποτε βοήθεια μιας και μετά από τόσα χρόνια έχω αρχίσει να χάνω την αξιοπιστία μου και δεν ξέρω τι να κάνω. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Κώστας
 

Inviato Wed 04 Mar 20 @ 9:51 pm
Εγώ την έχω ένα χρόνο την δουλεύω με δύο labtop πάντα και με win 8.1 δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Μόνο μια φορά μου είχε κάνει κάποια σπασίματα στον ήχο τη γύρισα στο δεύτερο labtop και συνέχισα μέχρι την επανεκκίνηση του πρώτου.
Πλέον έβαλα win 10 και δεν ξέρω τι θα συναντήσω αλλά πάντα τη δουλεύω με δύο labtop άλλωστε γι' αυτό το λόγο την αγόρασα.(Χρήση με δύο labtop.)
Αυτό που παραμένει σαν πρόβλημα είναι στις διακοπές ρεύματος χάνονται τα πάντα και θέλουν επανεκκίνηση ενώ στην rx που έχω επίσης και συγκρίνω συνεχίζεις κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα.
Θεωρώ μεγάλο ρίσκο να παίζεις και να έχεις στο ίδιο labtop πολλές συσκευές φορτωμένες....
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 9:49 am
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου. Να διευκρινίσω πως η κάμερα ήταν κουμπωμένη σε hub με αυτόνομη παροχή ρεύματος. Δε διαφωνώ πως όσο περισσότερες συσκευές έχεις κουμπωμένες, τόσο πιο μεγαλύτερο είναι και το ρίσκο της κατάρρευσης του συστήματος. Πιο πολύ προβληματίζομαι για την πρώτη διακοπή ήχου που μου έκανε πριν ένα μήνα (χωρίς να ακουμπάω το laptop ή την κονσόλα) και μετά για το χάσιμο των hot cue όπου δεν τα έβλεπε απ'το πρόγραμμα.
ΥΓ. Τελικά έχει σταλεί crash report απ'το πρόγραμμα το Σάββατο και αν ναι τι λέει;
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 10:48 am
δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα λιγο η πολυ οι sx3 εχουν βγει προβληματικες
ειχα μου εκανε θεματα ( αυτα που κανουν σε ολους κοψιματα ηχου ) την πεταξα
το λαπτοπ δεν φταιει εχω ταυτοχρονα το λαπτοπ να δινει εικονα σε προτζεκτορα να παιζει το vdj και να εχει και 6 καρτελες ανοιχτες στον οπερα
η κουκιδα που εχεις απο κατω την ειχε και εμενα και δειχνει οτι ειναι απο τις προβληματικες κονσολες οι οποιες εχουν ""ελενχθει"" και ειναι οκ
η δικια μου δεν ηταν
δε θελω να σου κανω την καρδια μαυρη αλλα ψαξτο καλα πριν πας σε γαμο με αυτη
τελος δεν ειναι τυχαιο που σε αγγελιες τις πουλανε ολοι κονσολες 2 και 3 μηνων
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:00 am
Για την ιστορία, όχι δεν έχει ανέβει κάποιο crashlog. Αν το πρόγραμμα (VirtualDJ) δεν έκανε "επανεκκίνηση" μόνο του όταν κράσαρε, τότε δεν δημιουργεί και δεν στέλνει crashlog.
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:05 am
Να σου πω την αλήθεια με όσα έχω διαβάσει και στο διαδίκτυο, ήδη έχει μαυρίσει η καρδιά μου. Εννοείται πως η αντιπροσωπεία θα πει πως όλα είναι εντάξει (ειδικά αφού έχει την κουκίδα). Σαν ισάξια εναλλακτική ποια θα προτίνατε;
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:08 am
Τώρα διάβασα και για το crashlog. Άρα έχει πέσει πολύ μαυρίλα στην υπόθεση και δύσκολο να δούμε κάποιο φως. Αν έχει κάποιος καμμία ιδέα....
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:14 am
απο την αντιπροσωπία μου ειπαν οτι εφταιγε οτι επαιζα λεει με vdj ενω επρεπε να παιζω με το serato.....τριχες δηλαδη
οταν τους ειπα οτι μου το εκανε και με το serato γιατι οντως το δοκιμασα μου ειπαν οτι φταινε τα καλωδια ...κατσαρες οι τριχες
τελως παντων δεν ξερω αν αυτο το προβλημα αφορα ολες τις κονσολες αν και βλεπω οτι η δικια σου ειναι προσφατη επειδη λεγανε οτι οι πρωτες ειχαν προβλημα γιαυτο το λεω
και απ οτι γνωριζω στο εξωτερικο στην αλλαζουν χωρις κουβεντα εδω δεν το αναγνωριζουν σαν προβλημα
κοιτα τελος αν ειναι θεμα καλωδιων η κατι αλλο γιατι και εγω πονοκεφαλιασα με μια mcx8000 που εχω αλλα τελικα οντως ηταν καλωδιο
απο κονσολες της pioneer απ οτι γνωριζω η 1000 δεν εχει κανενα θεμα μια χαρα δουλευει αν μιλαμε για την ιδια κατηγορια μετα πας σε denon
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:26 am
Ευχαριστώ πολύ. Θα δοκιμάσουμε κι αυτή τη μέθοδο κι ελπίζουμε. Αυτή τη στιγμή το USB που χρησιμοποιείται είναι της μαμάς σε θύρα USB3.
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:35 am
παρε ενα ακριβο να αποκλεισεις ολες τις πιθανες αιτιες και μακαρι να ειναι αυτο
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:36 am
Σε κάποιο παλιότερο post αναφέρθηκε το συγκεκριμένο Oyaide USB 2.0 Cable USB-A male - USB-B male 2m (d+ Class B). Να προχωρήσω λοιπόν;
 

Inviato Thu 05 Mar 20 @ 11:48 am
Εγώ με αυτό δουλεύω το κυρίως labtop στο δεύτερο βάζω το δικό της βεβαία το έχω περίπου τρία χρόνια και το είχα αγοράσει γύρω στα 25-30 ευρώ από το ίδιο μαγαζί τώρα το έχουν 9 ευρό.
https://www.djmania.gr/el/cables/kalwdia-usb/cable-udg-u9500xrd-1m-detail
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 7:45 am
Ευχαριστώ για την απάντηση. Το θέμα με το να μην αναγνωρίζει τα hot cue έχει τύχει σε κανέναν που έχει την συγκεκριμένη κονσόλα;
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 8:17 am
εγω αυτο πηρα
https://www.skroutz.gr/s/6461085/Oyaide-USB-2-0-Cable-USB-A-male-USB-B-male-1m-d-Class-B.html?from=sku_spec_variations
παρε κατι καλο ωστε να αποκλεισεις αυτη την αιτια
με τα hot cue αυτο που ξερω ειναι οτι το εχω δει σαν προωλημα της κονσολας δεν μου το εχει κανει
ορισμενες φορες παγωνε η κονσολα χωριε ομως να διακοπτεται ο ηχος αυτο πρεπει να ηταν θεμα καλωδιου
αλλα οι διακοπες του ηχου ενω το προγραμμα επαιζε ( καθως και ενα παρατεταμενος ηχος σαν σφυριγμα ) αυτο ηταν της κονσολας
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 8:50 am
Σε καμία περίπτωση να μην συνδέεται labtop το οποίο πρώτα δεν έχει τροφοδοτηθεί.Ο παρατεταμένος ήχος αυτό το σφύριγμα έχει παρατηρηθεί σε μένα όταν το labtop δεν είχε τροφοδοσία.Το έχει κάνει επίσης σε τροφοδοσία από μπαλαντέζα που δεν ξέρω καν αν είχε γείωση σε σπίτι χωρίς κανένα labtop συνδεμένο απλά είχα βάλει στο line in το μίκτη συναδέλφου που έπαιζε με cd πριν βάλω και το δικό μου labtop.Αν αλλάξεις τα καλώδια δεν θα έχεις πρόβλημα θέλω να πιστεύω.Είναι ιδιόμορφο κοντρόλερ αλλά μετά από κάποιο update που είχε γίνει στο virtualdj δουλεύει πολύ καλύτερα ειδικά όσο αναφορά την αλλαγή στις usb a & b.
Ο θεός βοηθός χα χα χα
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 10:07 am
Εννοείται πως το laptop δουλεύει πάντα με τροφοδοσία, όπως επίσης και το usb hub, όποτε χρειαστεί. Με την προηγούμενη κονσόλα που χρησιμοποιούσα (Hercules RMX), ούτε μία φορά δεν μου κόλλησε το πρόγραμμα ή το laptop κι ας είχα το ίδιο στήσιμο όπως του Σαββάτου (βίντεο, κάμερα και μουσική μαζί). Αυτό που βλέπω σ' όλες τις κατηγορίες, όλα έχουν γίνει μπιμπελό και πολλές εταιρείες να ξεπουλάνε απλά το όνομα και την ποιότητα που είχανε κάποτε. (Επαγγελματικός εξοπλισμός, τηλεοράσεις, αυτοκίνητα κλπ). Το πλάτυασα πολύ όμως το θέμα και θα ξεφύγουμε.
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 11:05 am
οταν η κονσολα ειναι προβληματικη ολα φταινε
με την sx2 και τωρα με τις 2 denonn που εχω ποτε δεν προσεξα πως και τι συνδεω και τι πρεπει να μπει πρωτο και ποτε δεν ειχα θεμα
2 με 3 φορες μαλιστα επαιζα με το λαπτοπ στην μπαταρια εφτασε να με προειδοποιησει το λαπτοπ οτι εφτασε στο 10% γιατι ειχα συνδεσει τον φορτιστη αλλα δεν τον ειχα κουμπωσει κανενα προβλημα
ευχομαι να σου λυθουν ολα με το καλωδιο αλλα αυτο το ψυχοφθορο ρε φιλε το ποτε δηλαδη θα μου την κανει η κονσολα δεν αντεχεται
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 11:40 am
Συμφωνώ απόλυτα. Πεθαίνεις μέχρι να βγει η εκδήλωση.
 

Inviato Fri 06 Mar 20 @ 11:50 am
Έχω και εγώ την sx3 δεν έχω δει τίποτα περίεργο και ούτε κάποιο crash βέβαια το laptop είναι optimization
Φυσικά έχω αλλάξει το καλώδιο με ένα oyaide γιατί είχα μόνο ένα θέμα για κάποιο λόγο μετά από κάποια ώρα σταματούσαν να γυρνάνε τα led μέσα στα jog μετά την αλλαγή δεν μου το παρουσιασε
Επίσης και εμένα έχει την κουκιδα ότι έχει ελεγχθεί από την intersys
 

Inviato Sat 07 Mar 20 @ 5:37 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)