Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ CONTROLLER

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες καλησπέρα.Αντιμετωπίζω το εξήρα πρόβλημα δεύτερη συνεχόμενη μέρα!
Καταρχήν παίζω με MacBook και Hercules RMX2.
Επίσης όπου και να παίζω έχω ανοικτό WiFi ώστε αν γίνει το αναπάντεχο να το καταγράψει το σύστημα.
Χθες ξαφνικά εκεί που έπαιζα άρχισαν να αναβοσβήνουν τα φωτάκια της Hercules σαν μα έκανε restart!Το virtualdj συνέχισε να παίζει κανονικά σα να μην έγινε τίποτα Το μόνο που παρατήρησα ήταν να ξεραίνει τον ήχο!
Ετοίμασα cd στη cdιέρα αλλά ευτυχώς κύλησε το υπόλοιπο βράδυ ομαλά!
Σήμερα το μεσημέρι την δοκιμασα αρκετές ώρες σπίτι(σύνδεση Ίντερνετ με Ethernet καλώδιο) αλλά δεν μου έβγαλε πρόβλημα.
Απόψε σε άλλο μαγαζί (σύνδεση MacBook με WiFi) μου έκανε ακριβώς τι ίδιο πράγμα 2 φορές με ανοικτό το wi fi!
Και στα 2 μαγαζιά που έπαιξα το wi fi ήταν χάλια κ παρατήρησα πολλές αποσυνδέσεις (από το κινητό)..
Το εγκεφαλικό ήταν ορατό!!!
Μίλησα με φίλο και συνάδελφο που είναι γνωστής τεχνικών θεμάτων και μου είπε πως μπορεί να φταίνε τα ρεύματα ή το wi fi που έκανε αποσυνδέσεις.Σίγουρα όμως το θέμα ήταν στο MacBook και όχι στην Hercules!
Μου σύστησε να κλείσω άμεσα το wi fi πράγμα που έκανα και έλπιζα να βγει η βραδιά αναίμακτα.
Έλα όμως που μετά από λίγη ώρα το ξαναέκανε!!!
Και επειδή είμαι σε κρίσιμη ηλικία για εγκεφαλικό….
1.Προς admins:Μηπως κατά λάθος έγραψε κάποιο σφάλμα στο σύστημα;;;;
2.Προς όλους/ες:Μηπως σας λέει κάτι αυτό το πρόβλημα που μου παρουσιάστηκε;;;

Ευχαριστώ
 

Inviato Sat 24 Jul 21 @ 11:11 pm
Γιάννη αυτό όπως σου είπα και πριν μυρίζει για στιγμιαία αποσύνδεση του controller.. επειδή ξέρω ότι τα καλώδια σου είναι καλά γι'αυτό και σε προσανατολισα προς τα ρεύματα. Το wifi σου είπα να το έχεις κλειστό όχι γιατί μπορεί να σχετίζεται με το πρόβλημα σου αλλά για να μην έχεις αλλά προβλήματα. Τώρα όσον αφορά τον ήχο που ξεραίνεται όπως είπες δεν πρόλαβα να στο γράψω και πριν γιατί δούλευα κι εγώ αλλά θα πρότεινα αν στο ξανακάνει να πατήσεις apply στο sound configuration και δη στην Hercules να δεις αν θα επανέλθει.. τώρα αν όντως είναι στιγμιαία διακοπή , πιθανό να ευθύνεται το λάπτοπ ή η φωλιά του controller. Δοκίμασε σπίτι να κουνήσεις λίγο το USB από την μεριά του controller να δεις αν θα σου κάνει κάτι παρόμοιο....
 

Inviato Sun 25 Jul 21 @ 1:58 am
Κατ' αρχήν να ξεκαθαρίσουμε κάτι:

Το "σύστημα" δεν καταγράφει κάτι αν δεν κρασάρει το πρόγραμμα (πράγμα που δεν έγινε)

Τώρα για το πρόβλημα που αναφέρεις οι πιθανές αιτίες είναι πολλές.
Σε πρώτη φάση δεν νομίζω οτι είναι θέμα αποσύνδεσης γιατί θα έπρεπε στιγμιαία να κοπεί κι ο ήχος.
Μπορεί όμως να είναι θέμα ρεύματος ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΣ ΚΟΝΣΟΛΑΣ.
Το οποίο μπορεί να σημαίνει οτι είτε υπήρχε πρόβλημα με το ρεύμα εκεί που ήσουνα γενικά, είτε το τροφοδοτικό της RMX2 μπορεί να έκανε νερά.
Σε πρώτη φάση εγώ θα έκανα έλεγχο το τροφοδοτικό της κονσόλας.
Θα το άφηνα να ζεσταθεί αρκετά και μετά θα το μετρούσα και θα κοιτούσα αν η τάση είναι σταθερή ή τρεμοπαίζει.
Οι άλλες αιτίες (όπως αποσύνδεση της USB) ενώ είναι πιθανές (ειδικά αν τα φωτάκια έτρεχαν το startup animation) θα εμφάνιζαν και εντονότερα προβλήματα στον ήχο (και όχι απλά μια παραμόρφωση από σειρά "κακών" buffer)
Γενικά εγώ είμαι της άποψης οτι το πρόβλημα δεν είναι στο MAC αλλά στον controller.
Τέλος το ανοιχτό Wi-Fi που αποσυνδέεται και επανασυνδέεται συνέχεια ενώ θεωρητικά μπορεί να προκαλέσει προβλήματα, τα προβλήματα αυτά δεν συναύδουν με την περιγραφή του δικού σου προβλήματος. Το κυριότερο πρόβλημα που μπορεί να προκληθεί από το "κακό" Wi-Fi είναι διακοπές στον ήχο και τίποτα άλλο. Ειδικά με μια κονσόλα σαν την RMX2 που δεν θέλει να στέλνει το πρόγραμμα συνεχώς ένα μύνημα MIDI για να κρατάει την σύνδεση με το πρόγραμμα ανοιχτή.
 

Inviato Sun 25 Jul 21 @ 5:49 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Ναι όντως αυτό μου το ανέφερε από την πρώτη στιγμή κι ο Δημήτρης πως αν δεν κρασάρει το πρόγραμμα δεν θα ''γράψει'' κάτι.Απλά είπα μπας και...
Οπότε ας στείλω την κονσόλα για ένα έλεγχο στον τεχνικό για αρχή και βλέπουμε...
Σας ευχαριστώ πολύ παίδες για τα infos!
 

Inviato Sun 25 Jul 21 @ 6:04 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
Παίδες μετά από πέντε μέρες ελέγχου δεν καταλήξαμε κάπου...δεν το έκανε ούτε μια φορά το πρόβλημα στον τεχνικό και έπαιζε ατελείωτες ώρες η κονσόλα...και με το που την πήρα και την έβαλα να την δοκιμάσω σπίτι...αφού έχω ήδη κάνει log in και την έχει δει κανονικά το virtualdj φορτώνω ένα κομμάτι στο ένα deck και τσουπ...φωτάκια αναβοσβήνουν όπως στο restart!!!
Να σημειώσω πως στον τεχνικό ελέγχθηκε με laptop windows δικό του,δεν είχα αφήσει το macbook μου,αν σημαίνει κάτι αυτό.
Τώρα όσον αφορά το setup του sound στο macbook όταν έχω συνδεδεμένη την κονσόλα δεν ξέρω αν έχω πειράξει κάτι και έχω ''χαλάσει'' κάτι....Παραθέτω φωτό από το macbook sound set up για όποιον ξέρει να μου πει παρακαλώ αν είναι οκ οι ρυθμίσεις αυτές στο macbook με συνδεδεμένη την hercules rmx2.
Ευχαριστώ
 

Inviato Fri 30 Jul 21 @ 2:56 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Επειδή δεν θυμάμαι, η RMX2 έχει δικό της τροφοδοτικό ή παίρνει από το USB ?
Υποψιάζομαι ότι υπάρχει θέμα τροφοδισίας στα μαγαζιά που παίζεις, δλδ κάποια στιγμιαία πτώση τάσης που μπορεί να γίνεται με την εκκινηση κάποιου μεγάλου φορτιου πχ μιας κεφαλής ενός a/c κλπ.
 

Inviato Fri 30 Jul 21 @ 5:45 pm
djnet71PRO InfinityMember since 2007
djdad wrote :
Επειδή δεν θυμάμαι, η RMX2 έχει δικό της τροφοδοτικό ή παίρνει από το USB ?
Υποψιάζομαι ότι υπάρχει θέμα τροφοδισίας στα μαγαζιά που παίζεις, δλδ κάποια στιγμιαία πτώση τάσης που μπορεί να γίνεται με την εκκινηση κάποιου μεγάλου φορτιου πχ μιας κεφαλής ενός a/c κλπ.



Έχει δικό της τροφοδοτικό

 

Inviato Sat 31 Jul 21 @ 10:46 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)