Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: DDJ RR Πρόβλημα με την συμπεριφορά του κουμπιού CUE
Εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρια μου μια RR, που μου κάνει το εξής ακατανόητο.
Το κουμπί CUE κάποιες φορές συμπεριφέρεται φυσιολογικά, και κάποιες φορές, πατώντας το, αντί να επιστρέψει στο τελευταίο hot cue, το deck συνεχίζει να παίζει, και απλά μεταφέρει το γκρίζο cue point (πως λέγετε αλήθεια αυτό το cue point; ) στο σημείο του track που πάτησα το CUE.
Η φυσιολογική λειτουργία επανέρχεται κάνοντας SHIFT CUE όποτε το track επιστρέφει στην αρχή, μετακινώντας λίγο το track με το jog W, και πατώντας ξανά CUE όπου και μεταφέρετε το γκρίζο cue point. Δουλεύει για λίγο σωστά και μετά πάλι τα ίδια.
Δεν έχω καταφέρει να συσχετίσω το ξεκίνημα του προβλήματος με κάποιον άλλο χειρισμό στο πρόγραμμα ή στην κονσόλα.
Το πρόβλημα εμφανίζετε και στα δύο deck.
Τα μπουτάκια στα CUE έχουν αλλαχτεί.
Windows 10 VDJ 8.5-64 b6677 DDJ RR Driver V1.3 Firmware V1.08
το Action στο CUE είναι “cue_stop & set 'PlayClick' 0 & set 'CueON' 1 while_pressed” και στα Setings το CUEmode είναι στο CUE
 

Inviato Wed 27 Oct 21 @ 9:36 am
Μπορώ να φανταστώ μια σχετικά δύσκολη περίπτωση που αυτό μπορεί να συμβεί αλλά και πάλι..

Κατ' αρχήν δοκίμασε να απλοποιήσεις λίγο τον mapper:

<map value="CUE" action="cue_stop" />
<map value="LED_CUE" action="pioneer_cue" />
<map value="PLAY_PAUSE" action="play_pause" />
<map value="LED_PLAY_PAUSE" action="pioneer_play" />


Αν συνεχίζει να στο κάνει, πρόσεξε αν αυτό γίνεται μετά από χρήση SHIFT + του JOG, ή μετά από χρήση του needle search και ενημέρωσε μας
 

Inviato Wed 27 Oct 21 @ 10:31 am
MAC II wrote :
...και απλά μεταφέρει το γκρίζο cue point (πως λέγετε αλήθεια αυτό το cue point; ) στο σημείο του track που πάτησα το CUE.

Λέγεται "cue" :P
Τα άλλα σημεία λέγονται hotcue
Και εξορισμού το κουμπί cue ορίζει σημεία cue, όχι hotcue.
Οπότε το κουμπί συμπεριφέρεται "σωστά" ως προς το οτι ενημερώνει το "γκρίζο" cue.
Απλά δεν θα έπρεπε να το κάνει όσο το deck παίζει.
Δες αυτά που σου είπα πιο πάνω και βλέπουμε και παρακάτω...
 

Inviato Wed 27 Oct 21 @ 10:34 am
Έκανα τις αλλαγές και το πρόβλημα συνεχίζει ...

Και ναι , συμβαίνει μετά από SHIFT + JOG W , μόνο όταν ακουμπάω την μεταλλική επιφάνεια του JW , όταν πατάω SHIFT και το γυρίζω από το πλάι (πλαστικό) δεν το κάνει ... δεν φαίνεται να το κάνει από το needle search (5-6 δοκιμές)

EDIT : Δεν το κάνει πάντα ... συνήθως όταν αφήνω ταυτόχρονα το SHIFT Και το JW ...
 

Inviato Wed 27 Oct 21 @ 3:56 pm
Λοιπον, το πρόβλημα ενεργοποιείται όταν αφήνεις το SHIFT πριν αφήσεις την μεταλική επιφάνεια του JOG (JOG_TOUCH)
Θα πρέπει να είσαι λίγο πιο προσεκτικός με το SHIFT+JOG ώστε να αφήνεις ΠΡΩΤΑ το JOG και ΜΕΤΑ το SHIFT
(Ήμουν 90% σίγουρος οτι το πρόβλημα σου ήταν αυτό αλλά θεώρησα οτι θα το είχες προσέξει οτι έχει σχέση με το SHIFT+JOG)

Edit: Αν ΔΕΝ χρησιμοποιείς το JOG για scratch τότε ίσως υπάρχει λύση για το πρόβλημα σου και μέσω mapping.
Το πρόβλημα αυτό συμβαίνει συνήθως με κονσόλες που έχουν hardware layer στο SHIFT (δηλάδή όταν πατάς SHIFT η κονσόλα στέλνει διαφορετικά MIDI notes για κάθε στοιχείο αντί για αυτό που στέλνει χωρίς shift)
 

Inviato Thu 28 Oct 21 @ 5:11 pm
PhantomDeejay wrote :


(Ήμουν 90% σίγουρος οτι το πρόβλημα σου ήταν αυτό αλλά θεώρησα οτι θα το είχες προσέξει οτι έχει σχέση με το SHIFT+JOG)



καλά ναι ... με το που το διάβασα λέω αυτό είναι ... κάπου το είχε πάρει το μάτι μου και παλιότερα ...

scratch από ελάχιστα έως καθόλου ... για πες τι προτείνεις για το mapping ....

EDIT αν στο action το CUE στεκάρω αν είναι πατημένο το SHIFT και αν οχι, στέλνω πρώτα ότι και το SHIFT_OFF και μετά το cue_stop;
 

Inviato Thu 28 Oct 21 @ 5:32 pm
Όχι, το πρόβλημα δεν είναι στο κουμπί cue, ούτε στο κουμπί shift

Δοκίμασε πρώτα αυτό:
<map value="HID_JOG_TOUCH" action="var '$hidshift' ? nothing : var 'CBGShift' ? nothing : var 'CBGWidth' ? nothing : down ? touchwheel_touch on : touchwheel_touch off" />


Αν δεν "στρώσει" τότε αναγκαστικά θα πάς σ' αυτό:
<map value="HID_JOG_TOUCH" action="nothing" />


Υ.Γ.:
Θεωρητικά ναι θα μπορούσες να πειράξεις και το CUE, αλλά δεν ξέρω αν αυτό θα προκαλέσει άλλες ανεπιθύμητες παρενέργειες.
<map value="CUE" action="touchwheel_touch off & cue_stop" />

 

Inviato Thu 28 Oct 21 @ 9:52 pm
Τελικά έπαιξε με το touchwheel_touch off & cue_stop
Για την ιστορία , το πρόβλημα δεν παρουσιαζότανε όταν άφηνα το shift πρώτα ή το touch πρώρα, αλλά όταν τα άφηνα ταυτόχρονα ...

Ευχαριστώ πολύ !!!!

Άσχετο: Παρατηρώ μεγάλη βελτίωση στον αλγόριθμο του Re-analayse multiple BPM ή μου φαίνεται;

 

Inviato Sat 30 Oct 21 @ 10:05 am
MAC II wrote :
Άσχετο: Παρατηρώ μεγάλη βελτίωση στον αλγόριθμο του Re-analayse multiple BPM ή μου φαίνεται;

Νομίζω έχει αρκετό καιρό που βελτιώθηκε ο συγκεκριμένος αλγόριθμος.

 

Inviato Sat 30 Oct 21 @ 11:16 am
MAC II wrote :
Εδώ και λίγες μέρες έχω στα χέρια μου μια RR, που μου κάνει το εξής ακατανόητο.
Το κουμπί CUE κάποιες φορές συμπεριφέρεται φυσιολογικά, και κάποιες φορές, πατώντας το, αντί να επιστρέψει στο τελευταίο hot cue, το deck συνεχίζει να παίζει, και απλά μεταφέρει το γκρίζο cue point (πως λέγετε αλήθεια αυτό το cue point; ) στο σημείο του track που πάτησα το CUE.
Η φυσιολογική λειτουργία επανέρχεται κάνοντας SHIFT CUE όποτε το track επιστρέφει στην αρχή, μετακινώντας λίγο το track με το jog W, και πατώντας ξανά CUE όπου και μεταφέρετε το γκρίζο cue point. Δουλεύει για λίγο σωστά και μετά πάλι τα ίδια.
Δεν έχω καταφέρει να συσχετίσω το ξεκίνημα του προβλήματος με κάποιον άλλο χειρισμό στο πρόγραμμα ή στην κονσόλα.
Το πρόβλημα εμφανίζετε και στα δύο deck.
Τα μπουτάκια στα CUE έχουν αλλαχτεί.
Windows 10 VDJ 8.5-64 b6677 DDJ RR Driver V1.3 Firmware V1.08
το Action στο CUE είναι “cue_stop & set 'PlayClick' 0 & set 'CueON' 1 while_pressed” και στα Setings το CUEmode είναι στο CUE




ακριβως το ιδιο θεμα ειχα σε pioneer sb3 και τωρα denon mc4000 χωρις να βρω την λυση ερχεται κ φευγει μονο του το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα

 

Inviato Sat 30 Oct 21 @ 4:46 pm
dj_betty wrote :


ακριβως το ιδιο θεμα ειχα σε pioneer sb3 και τωρα denon mc4000 χωρις να βρω την λυση ερχεται κ φευγει μονο του το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα



Κάνε μια δοκιμή να βάλεις στο action του CUE το "touchwheel_touch off & cue_stop" .... δεν χάνεις τίποτα ... αμα δεν παίξει το ξαναγυρνάς στο default ...

 

Inviato Thu 04 Nov 21 @ 3:10 pm
MAC II wrote :
dj_betty wrote :


ακριβως το ιδιο θεμα ειχα σε pioneer sb3 και τωρα denon mc4000 χωρις να βρω την λυση ερχεται κ φευγει μονο του το οποιο μου εχει σπασει τα νευρα



Κάνε μια δοκιμή να βάλεις στο action του CUE το "touchwheel_touch off & cue_stop" .... δεν χάνεις τίποτα ... αμα δεν παίξει το ξαναγυρνάς στο default ...




εχω πολυ καιρο να αλλαξω εντολες κ νομιζω δεν τα θυμαμαι αλλα θα το ψαξω! σε ευχαριστω πολυ
 

Inviato Sat 06 Nov 21 @ 9:01 am