Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Προτάσεις για αγορά vdj
Καλησπέρα σε όλους κ χρόνια πολλά.
Σκέφτομαι σοβαρά την αγορά vdj και ενός hercules 200 ή 300. Από παλιότερη ενασχόληση μου έχει μείνει ένα kontrol x1 και ένας αναλογικός μεικτής.

Ποια από τις 2 λύσεις νομίζετε ότι θα ήταν η καλύτερη; Στην δεύτερη περίπτωση θα χρειαστώ εξ. Κάρτα κ 2 license αν δε κάνω λάθος.

Ευχαριστώ
 

Inviato Sun 25 Dec 22 @ 11:05 am
Καλησπέρα χρόνια πολλά εγώ έχω τον inpulse 500 και είναι super
 

Inviato Mon 26 Dec 22 @ 7:38 pm
Εάν πρόκειται να ασχοληθείς επαγγελματικά ή έστω διαχρονικά ερασιτεχνικά με το Digital Djing, τότε η αγορά μίας Pro License είναι "μονόδρομος"...

Από κει και πέρα, η χρήση εξωτερικής κάρτας, δεν ήταν, δεν είναι και δεν πρόκειται ποτέ να είναι μία χρηστική επιλογή - λύση (για Digital Djing). Άρα, ένας controller είναι "μονόδρομος" επίσης...

Τέλος και σε ότι αφορά στους controllers που ανέφερες, για newbies χρήστες και "entry level" χρήση, είναι ok. Αλλά, μέχρι εκεί, τίποτε περισσότερο...

Προσωπικά, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τουλάχιστον τον Native Instruments Traktor Kontrol S2 Mk3.
 

Inviato Mon 26 Dec 22 @ 9:38 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :
Εάν πρόκειται να ασχοληθείς επαγγελματικά ή έστω διαχρονικά ερασιτεχνικά με το Digital Djing, τότε η αγορά μίας Pro License είναι "μονόδρομος"...

Από κει και πέρα, η χρήση εξωτερικής κάρτας, δεν ήταν, δεν είναι και δεν πρόκειται ποτέ να είναι μία χρηστική επιλογή - λύση (για Digital Djing). Άρα, ένας controller είναι "μονόδρομος" επίσης...

Τέλος και σε ότι αφορά στους controllers που ανέφερες, για newbies χρήστες και "entry level" χρήση, είναι ok. Αλλά, μέχρι εκεί, τίποτε περισσότερο...

Προσωπικά, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις τουλάχιστον τον Native Instruments Traktor Kontrol S2 Mk3.

συμφωνω σε οσα γραφεις απλα επειδη ειχα για ενα φεγγαρι και s2mk3 σε αυτο το ευρος τιμης πηγαινε με κλειστα τα ματια σε impulse 500...τα μικροτερα μη τα κοιτας καν...
 

Inviato Mon 26 Dec 22 @ 10:25 pm
PANOSV wrote :
συμφωνω σε οσα γραφεις απλα επειδη ειχα για ενα φεγγαρι και s2mk3 σε αυτο το ευρος τιμης πηγαινε με κλειστα τα ματια σε impulse 500...τα μικροτερα μη τα κοιτας καν...
Ενοείται, εάν μπορεί να δώσει ακόμη περισσότερα χρήματα... Γιατί, δεν τίθεται θέμα διαφοράς μόνο 20€, η τιμή στο skroutz δεν ισχύει, πάει για 100€ και...
 

Inviato Mon 26 Dec 22 @ 11:19 pm
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά, απλά θέλω να γράφω σετάκια για το αυτοκίνητο, τπτ το τρομερό. Η επιλογή ενός controller νομίζω θα ήταν η καλύτερη με όλα αυτά που κ σεις λέτε. Κ πάλι ευχαριστω
 

Inviato Wed 28 Dec 22 @ 11:42 pm
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις. Η αλήθεια είναι πως δεν σκοπεύω να ασχοληθώ επαγγελματικά, απλά θέλω να γράφω σετάκια για το αυτοκίνητο, τπτ το τρομερό. Η επιλογή ενός controller νομίζω θα ήταν η καλύτερη με όλα αυτά που κ σεις λέτε. Κ πάλι ευχαριστω
 

Inviato Wed 28 Dec 22 @ 11:42 pm
αν θέλεις να γράφεις σετάκια για το αυτοκίνητο για ποιον λόγο όμως να πάρεις έναν controller?
 

Inviato Thu 29 Dec 22 @ 9:54 am
Για πολλούς λόγους απλά θα σου αντιστρέψω την ερώτηση: εσύ θα έπαιζες μόνο με το ποντίκι ενώ ξέρεις τι μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε hardware;
 

Inviato Thu 29 Dec 22 @ 8:59 pm
Για πολλούς λόγους απλά θα σου αντιστρέψω την ερώτηση: εσύ θα έπαιζες μόνο με το ποντίκι ενώ ξέρεις τι μπορείς να κάνεις με οποιοδήποτε hardware;
 

Inviato Thu 29 Dec 22 @ 9:01 pm
ε λογικά
αν είναι δηλ να τον πάρω μόνο για να κάνω σετάκια για το αυτοκίνητο
αυτό βέβαια εξαρτάται και από τα οικονομικά του καθένα

 

Inviato Fri 30 Dec 22 @ 8:11 am
Για κάποιους το djing μπορεί να είναι μόνο χόμπι όπως η φωτογραφία ας πούμε κ φυσικά αναλόγως τα οικονομικά του καθενός γίνεται κ η ανάλογη αγορά. Εννοείται ότι δε θα έδινα ένα χιλιάρικο για να κάνω το γούστο μου αλλά δε με καλύπτει και μόνο το ποντίκι. Δεν χρειάζεται να είσαι επαγγελματίας νομίζω για να πάρεις κάτι που σου αρέσει να κάνεις στον ελεύθερο σου χρόνο. Ασχολούμαι πάρα πολλά χρόνια σε καθαρά ερασιτεχνικό επίπεδο και λόγω υποχρεώσεων και παιδιού το χόμπι πήγε στην άκρη. Καταλαβαίνω την άποψη σου αλλά ένα home use controller πχ δεν είναι και τεράστια επένδυση για να εξερευνήσεις το digital djing πιστεύω.
 

Inviato Fri 30 Dec 22 @ 9:45 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ανεξάρτητα αν το βλέπεις επαγγελματικά ή όχι, για να ξεκλειδώσεις/χρησιμοποιήσεις οποιαδήποτε κονσόλα χρειάζεσαι μία άδεια (Home Plus ή Pro).
Για τις κονσόλες που ανέφερες (Hercules Inpulse 200, 300, NI Kontrol Χ1) μπορείς να αγοράσεις μία άδεια Home Plus που κοστίζει 120 ευρώ για το καθένα.
Σημείωση : Η άδεια αυτή αφορά μόνο ένα από αυτούς τους controllers. Αν πρόκειται πχ να χρησιμοποιήσεις Hercules Inpulse 300 + Kontrol X1, το κόστος θα είναι 120 + 120 = 240.

Η Pro μπορεί να βγαίνει λίγο πιο ακριβά, αλλά στο μέλλον που μπορεί να χρησιμοποιήσεις κάποια άλλη κονσόλα , δεν θα χρειαστεί να αγοράσεις νέα αδεια.

Απλά μαθηματικά, κοιτάς την τσέπη σου και αποφασίζεις.
 

Inviato Fri 30 Dec 22 @ 11:49 am
Ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Το μπάτζετ μου είναι μικρό (license+controller) οπότε τα κοιτάω όλα. Προς το παρόν έχω κουμπώσει το x1 και παιδευομαι με το mapping. Σίγουρα το συγκεκριμένο με καλύπτει μέχρι ενός σημείου πχ. έλλειψη volume faders αλλά για την ώρα μπορώ να ξαναπαίξω μουσική 😊
 

Inviato Fri 30 Dec 22 @ 2:09 pm