Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Ηχογράφηση
IeroPanPRO InfinityMember since 2019
Καλησπέρα στην ομάδα , χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία.
Έχω ένα προβληματάκι με την ηχογράφηση, πατάω από τις ρυθμίσεις εγγραφή και ενώ κυλάει ο χρόνος κανονικά και το μέγεθος του αρχείου,δεν κινείται η πράσινη γραμμή για τον ήχο. Όταν τελειώσω την ηχογράφηση πάω στα αρχεία μου βρίσκω το κομμάτι πατάω να παίξει και εννοείται δεν βγάζει ήχο.
Γράφω σε mp3 αρχεία, το λάπτοπ μου είναι macbook pro . Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Inviato Thu 12 Jan 23 @ 3:55 pm
Χρησιμοποιείς κάποιον controller ? Και αν ναι, ποιον;
 

Inviato Thu 12 Jan 23 @ 6:58 pm
IeroPanPRO InfinityMember since 2019
Traktor kontrol s4 χρησιμοποιώ, πάντως το δοκίμασα ξανά και ηχογράφησε κανονικά αυτή τη φορά, θα ξανά γράψω αν μου το ξανακάνει.
Ευχαριστώ
PhantomDeejay wrote :
Χρησιμοποιείς κάποιον controller ? Και αν ναι, ποιον;


Traktor kontrol s4 χρησιμοποιώ, πάντως το δοκίμασα ξανά και ηχογράφησε κανονικά αυτή τη φορά, θα ξανά γράψω αν μου το ξανακάνει.
Ευχαριστώ
 

Inviato Thu 12 Jan 23 @ 9:11 pm
Σε ρώτησα γιατί ανάλογα με τον controller το πρόγραμμα μπορεί να ηχογραφεί εσωτερικά (οτι παίζει στο master) ή εξωτερικά (οτι ακούει από κάποια "ειδικά" κανάλια της κάρτας USB)

Όταν το πρόγραμμα ηχογραφεί εξωτερικά σε περιβάλλον MAC χρειάζεται να δώσεις στο MAC OS άδεια να έχει πρόσβαση το VirtualDJ στο μικρόφωνο σου.
Στην πραγματικότητα η άδεια αυτή στο MAC OS δεν αφορά κυριολεκτικά το μικρόφωνο, αλλά γενικά όλες τις συσκευές εισόδου.
Οπότε αν το πρόγραμμα προσπαθούσε να κάνει εγγραφή από μια κάρτα ήχου USB αλλά το MAC OS μπλοκάριζε για το VirtualDJ την πρόσβαση στις συσκευές εισόδου ήχου, θα κατέληγες με ένα "άδειο" αρχείο εγγραφής...
 

Inviato Thu 12 Jan 23 @ 9:51 pm