Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: SSD εξωτερικός σκληρός δίσκος
Καλησπέρα έχω MacBook Pro 2015 και θέλω να πάρω ένα σκληρό δίσκο 2tb ποιον προτείνεται και εννοείται να είναι τον βλέπει αμέσως χωρίς διαμόρφωση ευχαριστώ πολύ
 

Inviato Mon 12 Jun 23 @ 7:51 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
κοιτα καποιον samsung
 

Inviato Mon 12 Jun 23 @ 9:05 pm
Το "χωρίς διαμόρφωση" είναι λίγο επικύνδυνο
Προσωπικά θα σου πρότεινα να κάνεις διαμόρφωση (format) τον δίσκο. Έτσι κι αλλιώς άδειος θα είναι, οπότε δεν έχεις να χάσεις κάτι.
Επίσης αν θα τον χρησιμοποιείς ΜΟΝΟ στο MAC τότε κάνε διαμόρφωση σε APFS (το σύστημα αρχείων της Apple)
Αν θες να το συνδέεις και σε Windows τότε θα πρέπει να τον κάνεις format σε exFAT, αλλά το σύστημα αρχείων exFAT δεν είναι και το καλύτερο.
Μια άλλη επιλογή (αν θες να τον συνδέεις και σε Windows) είναι να τον κάνεις διαμόρφωση σε NTFS (το σύστημα αρχείων των Windows). Αλλά επειδή το MAC σου θα μπορεί να διαβάζει αλλά όχι να γράφει στον δίσκο, θα χρειαστείς και ένα πρόγραμμα όπως το Paragon NTFS για να επιτρέψεις στο MAC σου να γράφει και σε δίσκους NTFS.

Προσωπικά χρησιμοποιώ τις δύο από τις τρεις παραπάνω λύσεις.
Έχω ένα εξωτερικό Samsung SSD T2 (2ΤΒ) που τον έχω μόνο για το MAC και τον έχω κάνει format σε APFS.
Επίσης έχω περάσει στο MAC μου και το Paragon και έτσι μπορώ να χρησιμοποιήσω οποιονδήποτε δίσκο "Windows" (NTFS) κι αν έχω (και έχω πολλούς!)

Δεν χρησιμοποιώ καθόλου την λύση του exFAT.
 

Inviato Tue 13 Jun 23 @ 12:14 pm
Κάτι τελευταίο εσωτερικός ssd 2tb για να βάλω τη μουσική μου εκεί η εξωτερικο ssd ?
 

Inviato Wed 14 Jun 23 @ 9:46 am
Εγώ προσωπικά, θα επέλεγα εσωτερικό δίσκο και μάλιστα χωρισμένο σε 2 partitions: Το ένα για OS και λοιπό software και το άλλο για την μουσική μου...
 

Inviato Wed 14 Jun 23 @ 11:36 am