Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΑΓΟΡΑ LAPTOP - Page: 2
PhantomDeejay wrote :
...Στα μοντέρνα MAC (MAC OS 11 και πάνω) η ιδέα του να κάνεις partition τον δίσκο είναι άχρηστη.
Πρώτον κάνει partition το ίδιο το MAC OS για να εγκαταστήσει το λειτουργικό (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες του πως το κάνει γιατί είναι πονοκέφαλος)
Δεύτερον, αν το MAC πάθει κάτι και χρειαστεί "format" τότε χάνεις τα πάντα όταν θα δοκιμάσεις να κάνεις restore. Οπότε πρακτικά σε μοντέρνα MAC το partition είναι νοοτροπία περασμένων εποχών.
Θα έλεγα οτι και σε υπολογιστή Windows είναι λίγο πολύ το ίδιο.
Δεν βρίσκω την ιδέα "άχρηστη", διότι:

1. Κάνεις πολύ πιο εύκολα backup, επιλέγοντας απλά ένα "mirroring" από το partition στον άλλο δίσκο.

2. Σε περιβάλλον Windows, κάνεις πολύ πιο εύκολα format, χωρίς να χρειαστεί και να έχεις λίαν πρόσφατο backup και να περάσεις εκ νέου τη μουσική (με ότι αυτό συνεπάγεται από πλευράς χρόνου).
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 5:36 am
Γιωργο έχω ακριβως τον ίδιο εξωτερικό αλλά ο λόγος που δεν θέλω να τον χρησιμοποιήσω είναι ότι δεν συγχρονίζει με το Dropbox και με κουράζει αφάνταστα κάθε τρεις και λίγο να κάνω manual sync (χρησιμοποιώ 2 λαπτοπ). Επίσης ο λόγος που έκανα partition στο Mac είναι ξεκάθαρα για να μπορώ να μεταφέρω την database του local από το ένα λαπτοπ στο άλλο. Γιατί απ ότι θυμάμαι όταν είχαμε την μουσική στον c άλλαζε τελειως η λογική της d/b και δεν λειτουργούσε σωστά.
Επισης μια ερωτηση, δεν μπορει να γινουν καποια κομματια precompute (Αυτα που δουλευουμε πιο συχνα) και τα υπολοιπα να τα υπολογιζει Real time?
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 5:37 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες και τις αποψεις σας

Νομιζω συζητηθηκαν και μαθαμε αρκετα πραγματα όχι μονο για την επιλογη Laptop αλλα και για την διαχειριση του για τα stems για εξωτερικους δισκους και αλλα.

Νομιζω ότι θα παω στην επιλογη του Macbook air m2 16g ram και με εξωτερικο δισκο.
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 5:38 am
djpap63 wrote :
Σας ευχαριστω ολους για τις γνωμες και τις αποψεις σας

Νομιζω συζητηθηκαν και μαθαμε αρκετα πραγματα όχι μονο για την επιλογη Laptop αλλα και για την διαχειριση του για τα stems για εξωτερικους δισκους και αλλα.

Νομιζω ότι θα παω στην επιλογη του Macbook air m2 16g ram και με εξωτερικο δισκο.


Έχω Macbook pro m2 16g ram 1Tera το οποίο αγόρασα πρόσφατα για να δουλεύω stems 2 και τελίκα μετα από προβλήματα με τα stems 2 γύρισα στα 1 όπου μέχρι στιγμής δεν έχω πρόβλημα.
Επίσης με το ίδιο δεν είχα κανένα πρόβλημα με το recordbox και τώρα θα δοκιμάσω και serato.
Αλλά και στο laptop δουλέυω τα stems 1 γιατί και εκεί υπάρχει θεμα με ατ stems 2.


 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 9:18 am
KAPPASDJ wrote :
γιατί και εκεί υπάρχει θεμα με ατ stems 2.

Τι θεματα δηλαδη?
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 10:01 am
Διακοπες ήχου ή σου λέει ότι δεν μπορεί δουλέψειstems 2 ,αλλά κυρίως διακοπές ήχου που γίνονται εκεί που δεν το περιμένεις χωρίς καν να ακουμπας κάτι.
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 1:02 pm
M2 επεξεργαστής και δεν σήκωνε τα stems είναι πολύ περίεργο.... Κάτι άλλο θα συμβαίνει.
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 1:10 pm
PANOSVPRO InfinityMember since 2007
Theios Giorgos wrote :

1. Κάνεις πολύ πιο εύκολα backup, επιλέγοντας απλά ένα "mirroring" από το partition στον άλλο δίσκο.
στο μακ οριζεις ενα εξωτερικο δισκο ως time machine και τραβαει ολο το μηχανημα backup αυτοματα...

 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 1:26 pm
dimitris_g wrote :
M2 επεξεργαστής και δεν σήκωνε τα stems είναι πολύ περίεργο.... Κάτι άλλο θα συμβαίνει.


Αυτό το άλλο έψαχνα κι εγω μέχρι που ξαναγύρισα στα stems 1 και βρήκα την υγεία μου χα χα χα.
Τις διακοπές τις εκανε σε ουδέτερο χρόνο που δεν πείραζες τίποτα και δεν είναι ότι δεν σηκώνει τα stems 2 απλά κάτι διαφεύγει στους προγραματιστές του virtualdj που ειμαι σίγουρος θα το εντοπίσουν.
Όταν είχα αγοράσει πριν από κάποια χρόνια το laptop για τα stems με την rtx 2060 δούλεψε μετα από 6 μήνες.Στην αρχή δεν έβρισκε την κάρτα για 6 μήνες μετα έκανε κατι κολλήματα μέχρι που όλα δούλεψαν τέλεια.Τα stems είναι άλμα δεν είναι βήμα για την τεχνολογία.
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 4:04 pm
PANOSV wrote :
Theios Giorgos wrote :

1. Κάνεις πολύ πιο εύκολα backup, επιλέγοντας απλά ένα "mirroring" από το partition στον άλλο δίσκο.
στο μακ οριζεις ενα εξωτερικο δισκο ως time machine και τραβαει ολο το μηχανημα backup αυτοματα...

Πάνο…

Πάντα προσπαθούσα – προσπαθώ – θα προσπαθώ, ώστε η τεχνολογία να κάνει “καλύτερη” τη ζωή μου και όχι “χειρότερη”…

Συνεπώς:

1. Back Up κρατάω σε ένα USB Flash Disk. Ναι, είναι “αργό” το Write/Read, αλλά το έχω στο αυτοκίνητο (για να ακούω μουσική), συνεπώς το έχω πάντα μαζί μου (για μια ώρα ανάγκης), χωρίς να το “ξεχνάω” και χωρίς να το “κουβαλάω”.

2. Back Up κρατάω μέσω Free File Sync. Δεν μπαίνω στη διαδικασία επιλογής φακέλων, αλλά λόγω ύπαρξης 2ου HDD στο laptop μου (ή partition, εάν είχα), επιλέγω κατοπτρισμό (από τον 2ο HDD στο USB Flash Disk) και ξεμπερδεύω.

Το μόνο που δεν κάνω με one-click, είναι το back up του φακέλου Virtual Dj και κάποιων λοιπών φακέλων (που έχουν να κάνουν με data των Crown ενισχυτών μου και του dbx PA2 LMS). Ακόμη και αυτό, όμως, μου “τη σπάει”…

3. Το Dj laptop μου, πάντα συμβουλεύω τον οποιονδήποτε να το έχει “αποστειρωμένο”. Εγώ προσωπικά, όμως, λόγω γνώσεων και επαγγελματικών εμπειριών, δεν το έχω.

Συνεπώς, σε περιβάλλον Windows, το να στραβώσει το οτιδήποτε (ιδίως κατόπιν εγκατάστασης – δοκιμών – απεγκατάστασης προγραμμάτων) είναι κάτι αρκετά πιθανό.

Σε αυτή την περίπτωση και εφόσον ένα Windows laptop δεν διαθέτει 2ο HDD, σαφώς και προτείνω το partitioning, με το σκεπτικό της ευκολότερης και γρηγορότερης εγκατάστασης OS. Και όχι, δεν κάνω ποτέ restore στα όποια PC ή laptops μου, διότι έχουν δει πολλά τα ματάκια μου τόσα χρόνια...

4. Τόσα χρόνια, δεν έχω ασχοληθεί εντατικά με MAC, για 2 κυρίως λόγους:

Πρώτον, διότι για έναν πρώην τεχνικό Η/Υ και Δικτύων (ναι, αυτή ήταν η πρώτη μου δουλειά πριν και μετά το στρατό), η “αστάθεια” των Windows (έναντι των MAC OS) απλά δεν υφίσταται.

Δεύτερον, διότι μεταξύ 2 laptops με ίδιες αποδόσεις, το MAC κοστίζει πολύ περισσότερα, έναντι του WIN. Συνεπώς και σε αυτή την περίπτωση, για έναν πρώην τεχνικό Η/Υ και Δικτύων, τα επιπλέον χρήματα είναι “πεταμένα λεφτά” (τρόπον τινά).

Γι αυτό και δεν αναφέρομαι σε MAC, όταν προτείνω ή προτρέπω το οτιδήποτε, εκτός και εάν κάτι είναι “κοινό”.
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 5:06 pm