Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Pioneer DDJ-FX4 & Virtual DJ 8
Καλησπέρα σας,
Έχει κανείς υπόψιν του αν η Pioneer DDJ-FX4 συνεργάζεται με το Virtual DJ 8?
Έχω Windows 11 όπου μου αναφέρει η σελίδα του κατασκευαστή (Pioneer) ότι δεν χρειάζονται drivers για αυτό το λειτουργικό, και πράγματι τα Windows την αναγνωρίζουν κανονικά. Παρόλα αυτά όταν ανοίγω το Virtual DJ 8, παρόλο που και αυτό την ''βλέπει'', δεν ακούει σε καμία από τις ενέργειες που κάνω στην κονσόλα. Ψάχνοντας στην σελίδα που την αγόρασα βλέπω ότι αναφέρει ''κατάλληλο για rekordbox και Serato DJ Pro''. Υπάρχει περίπτωση να μην συνεργάζεται με Virtual DJ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Inviato Wed 01 Nov 23 @ 9:06 pm
Απο όσο ξέρω, οι drivers στις κονσόλες έχουν "δυο κομμάτια", ένα για την κάρτα ήχου, και ένα για τον midi controller ... τα windows έχουν ενσωματωμένο driver μόνο για την κάρτα ήχου. Οπότε αν εγκαταστήσεις τον driver της κονσόλας θα μπει και ο driver του midi controller και θα παίξει κανονικά.

EDIT: Άκυρο. είδα τώρα στο manual οτι όντος δεν χρειάζεται drivers ... κάτι άλλο συμβαίνει ...

https://www.virtualdj.com/manuals/hardware/pioneer/ddjflx4/setup.html
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 7:22 am
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 9:50 am
Αυτό όμως που δεν καταλαβαίνω είναι πρέπει να απεγκαταστήσω και να ξανά εγκαταστήσω την καινούργια έκδοση, η υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος απλά να κάνεις update?
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 10:00 am
Το "πρόβλημα" σου δεν είναι οτι βγήκε νέα build 7403
Το πρόβλημα σου είναι οτι χρησιμοποιείς πειρατικό λογισμικό, και η 7403 είναι αυτή που βρήκες σπασμένη.
Το πρόγραμμα βρίσκεται πλέον στην build 7746
Η build 7403 κυκλοφόρησε στις 9 Ιανουαρίου του 2023, δηλαδή 10 μήνες πριν.

Όσο για τον τρόπο εγκατάστασης...
Στην περίπτωση που το πρόγραμμα ήταν γνήσιο, απλά θα εγκαθιστούσες τη νέα version από πάνω, ή ακόμα καλύτερα θα άφηνες το πρόγραμμα να κάνει μόνο του αυτόματα update σε κάθε νέα έκδοση.

Στην περίπτωση σου όμως, ούτε ξέρουμε, ούτε μπορούμε, να βοηθήσουμε στο πως μπορείς να το κάνεις "σωστά"
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 10:18 am
Έχω αγοράσει κανονικά επίσημη άδεια. Τελικώς βρήκα λύση αφού κατέβασα το update που αναφέρω παραπάνω.
Ευχαριστώ πάντως για τον χρόνο σας!
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 11:38 am
Τώρα που αγόρασες άδεια, άσε το πρόγραμμα να κάνει αυτόματα updates.
Σε κανονικές συνθήκες θα πρέπει να λαμβάνεις ένα με δύο updates το μήνα.
Έτσι και οι νεότερες κονσόλες (αν τύχει και συνδέσεις καμία) θα δουλεύουν κανονικά.
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 12:27 pm
Τα updates κατεβαίνουν και εγκαθιστώνται μόνα τους? Ή πρέπει να το κάνω εγω χειροκίνητα ?
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 3:34 pm
Μόνα τους, αλλά καλού κακού κοίτα τη ρύθμιση "checkUpdates"
Βάλε τη στο yes
 

Inviato Thu 02 Nov 23 @ 5:32 pm
Ευχαριστώ!
 

Inviato Fri 03 Nov 23 @ 9:03 am