Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορα Vestax VCI-400 - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Είμαι σε αναζήτηση νέου controller για την χρήση του με το VirtualDJ και με το Visual program GrandVJ της Arkaos.
Από ότι έχω διαβάσει γιατί στην επαρχία δεν έχουμε ούτε είχαμε την πολυτέλεια να δούμε και να δοκιμάσουμε controllers θεωρείτε αξιόλογος για DJing και για midi mapping.
Η εμπειρία μου με την Vestax είναι μόνο από τους εξαιρετικούς επαγγελματικούς μικτές που έχω παίξει στο παρελθόν (vestax pmc 37 pro, vestax pmc 55, κ.α.) και με έχει καλομάθει με την ποιότητα κατασκευής και του ήχου της. Ισχύει κάτι αντίστοιχο με την Vestax VCI-400?
Με ενδιαφέρει η φορητότητα και είναι ένας λόγος που απορρίπτω τους μεγάλους Pioneer controller, συν ότι δεν είμαι fan της εταιρίας.
Επίσης αν έχω καταλάβει σωστά η Vestax VCI-400 δεν συνοδεύεται από θήκη μεταφοράς και πρέπει να αγοραστεί ξεχωριστά κάποια του εμπορίου.
Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση στα χρήματα της (και κάτω) που να καλύπτει τις ανάγκες μου και για εύχρηστο + πολλά κουμπιά midi mapping?
Οι controllers που έχω δουλέψει έως τώρα είναι οι Hercules RMX και ΜΧ4.
Ευχαριστώ, Πάνος.
 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 7:58 am
Ο συγκεκριμένος controller είναι από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή και ειδικά στα θέματα που αναφέρεις... (midi mapping)
Οπότε δεν έχω κάτι άλλο να σου αντιπροτείνω! Go for it!!!
 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 9:32 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
To mono pou me xalaei stin VCI 400 einai oti ta PLAY-CUE buttons den ksexwrizoun eukola se sxesi me ta ypoloipa (stin idia seira).
Des kai tin Reloop Terminal 4.
Popiotiki kataskeui, kalos ixos kai arketa koumpia kai rotaries na mappareis.
 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 11:16 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Τη VCI-400 τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ειναι ελαφριά αλλά στοιβαρή κατασκευή, ο ήχος απο τους καλύτερους σε controller και οι δυνατότητες σε mapping ατελείωτες. Σκέψου ότι τα 6 κάτω κουμπιά διαθέτουν 3 banks, δηλαδή έχεις 18 επιλογές από κάθε πλευρά. Επίσης τα πάνω 12 λειτουργούν και με shift δηλαδη συνολικά 24 από κάθε πλευρά. Επίσης έχει 7 endless rotaries, που βολεύουν για αρκετές χρήσεις. Είναι αλήθεια ότι cue και play δε ξεχωρίζουν, αλλά υπάρχουν αυτοκόλλητα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Για τσάντα, προτείνω τη http://www.gatorcases.com/p/123135-1092/g-club-control .
 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 12:39 pm
djdad wrote :
To mono pou me xalaei stin VCI 400 einai oti ta PLAY-CUE buttons den ksexwrizoun eukola se sxesi me ta ypoloipa (stin idia seira).
Des kai tin Reloop Terminal 4.
Popiotiki kataskeui, kalos ixos kai arketa koumpia kai rotaries na mappareis.


djdad μα να πάρω controller που γραφει επανω serato? lol
Πέρα την πλακά, από Reloop δεν έχω ιδέα. Είναι πιο ποιοτική κατασκευή από την Vestax? Μου αρέσουν και τα μεγάλα jog wheels που έχει...
Άλλα νομίζω ότι στο σύνολο έχει λιγότερα κουμπιά για midi mapping που τα χρειάζομαι για το Arkaos, μάλιστα για την χρήση αυτή δεν βολεύουν τα προεκτυπωμένα νομιζω.
Όσον αφορά τα PLAY-CUE buttons που δεν ξεχωρίζουν εύκολα δεν αποτελεί για μένα πρόβλημα γιατί έχω φίλη γραφίστρια που μπορεί να μου φτιάξει οτι αυτοκόλλητο θέλω για τα κουμπιά έως να μου τα χαράξει-εκτυπώσει με laser που έχουν στην εταιρία που εργάζεται.
Σε ευχαριστώ για την πρόταση σου, θα την εξετάσω.



PhantomDeejay wrote :
Ο συγκεκριμένος controller είναι από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή και ειδικά στα θέματα που αναφέρεις... (midi mapping)
Οπότε δεν έχω κάτι άλλο να σου αντιπροτείνω! Go for it!!!


PhantomDeejay με ξεπέταξες γρήγορα που δεν μου αντιπρότεινες κάποιον controller. lol
Κάνεις εξαιρετική δουλειά με τους οδηγούς σου και την συμμετοχή σου στο forum και χωρίς να είναι μομφή στα άλλα παιδιά μου αρέσει που επιμένεις Ελληνικά.


Dee P wrote :
Τη VCI-400 τη συνιστώ ανεπιφύλακτα. Ειναι ελαφριά αλλά στοιβαρή κατασκευή, ο ήχος απο τους καλύτερους σε controller και οι δυνατότητες σε mapping ατελείωτες. Σκέψου ότι τα 6 κάτω κουμπιά διαθέτουν 3 banks, δηλαδή έχεις 18 επιλογές από κάθε πλευρά. Επίσης τα πάνω 12 λειτουργούν και με shift δηλαδη συνολικά 24 από κάθε πλευρά. Επίσης έχει 7 endless rotaries, που βολεύουν για αρκετές χρήσεις. Είναι αλήθεια ότι cue και play δε ξεχωρίζουν, αλλά υπάρχουν αυτοκόλλητα που μπορείς να χρησιμοποιήσεις. Για τσάντα, προτείνω τη http://www.gatorcases.com/p/123135-1092/g-club-control .


Dee P επειδή έχω διαβάσει ότι έχεις τον Vestax είσαι ο άνθρωπος μου... lol
Να αρχίσω ανάποδα, η θήκη που προτείνεις έχει ξεχωριστή θέση και για Notebook ή μόνο μια για τον controller?
Τα επάνω 12 κουμπιά όταν πατήσεις το shift αλλάζουν χρώμα? Νομίζω ότι αλλάζουν μόνο όταν αλλάζεις deck απο A->C και B->D
Τα κάτω 6 κουμπιά νομίζω αλλάζουν χρώμα όταν αλλάζεις bank.
Τα jog wheels τι διάμετρο έχουν? 12 cm σαν cd?
Έχω διαβάσει ότι τον controller συνοδεύει software για midi mapping, το έχεις χρησιμοποιήσεις? Εντυπώσεις?
Εαν αγόραζες τώρα controller η Vestax θα ήταν από τις πρώτες επιλογές σου?


Σας ευχαριστώ όλους.



 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 5:32 pm
papagpanos wrote :

PhantomDeejay wrote :
Ο συγκεκριμένος controller είναι από τους κορυφαίους αυτή τη στιγμή και ειδικά στα θέματα που αναφέρεις... (midi mapping)
Οπότε δεν έχω κάτι άλλο να σου αντιπροτείνω! Go for it!!!


PhantomDeejay με ξεπέταξες γρήγορα που δεν μου αντιπρότεινες κάποιον controller. lol

Η αλήθεια είναι οτι εκείνη τη στιγμή σου απαντούσα από το κινητό μου, αλλά και πάλι η ουσία δεν αλλάζει.
Για αυτά που ζητάς πραγματικά δεν υπάρχει κάτι άλλο που να πλησιάζει καν στο να ικανοποιεί τα κριτήρια που έθεσες...
Εαν εξαιρέσουμε το μέγεθος ίσως η νέα Pioneer DDJ-SX να γίνει αντίπαλος της VCI-400 στο μέλλον, αλλά μένει πρώτα να κυκλοφορήσει και να δούμε εντυπώσεις. Μέχρι τότε, η VCI-400 θα είναι "βασιλιάς"

Σημ: Ούτε εγώ είμαι fan της Pioneer αλλά εαν η DDJ SX καταφέρει να παρέχει αυτά που υπόσχεται χωρίς κλειδώματα τύπου DDJ-T1 και στην τιμή που αναμένεται τότε ίσως και τα Χριστούγεννα να αγοράσω μετά από πολλά χρόνια ξανά κάτι από την Pioneer ;)
 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 7:07 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
PhantomDeejay wrote :
Σημ: Ούτε εγώ είμαι fan της Pioneer αλλά εαν η DDJ SX καταφέρει να παρέχει αυτά που υπόσχεται χωρίς κλειδώματα τύπου DDJ-T1 και στην τιμή που αναμένεται τότε ίσως και τα Χριστούγεννα να αγοράσω μετά από πολλά χρόνια ξανά κάτι από την Pioneer ;)


Auto Giwrgo menei na to doume .. http://pioneerdj.com/support/product.php?c=129&lang=en&p=DDJ-SX&t=faq (to kata poso tha einai kleidwmwni i oxi)
Off topic alla i enimerwsi pou exoume einai oti i Pioneer mas stelenei mia SX, opote tha exoume episimo mapper syntoma :)
Agie Vasili, akous ? :P
 

Inviato Tue 23 Oct 12 @ 8:45 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
papagpanos wrote :
η θήκη που προτείνεις έχει ξεχωριστή θέση και για Notebook ή μόνο μια για τον controller?

Έχει ξεχωριστή θέση στο πίσω μέρος με αρκετό padding και αδιάβροχο φερμουάρ.

papagpanos wrote :
Τα επάνω 12 κουμπιά όταν πατήσεις το shift αλλάζουν χρώμα? Νομίζω ότι αλλάζουν μόνο όταν αλλάζεις deck απο A->C και B->D

Όταν το shift είναι ενεργοποιημένο φωτίζουν πιο έντονα. Όταν γίνεται αλλαγή σε deck αλλάζουν χρώμα.

papagpanos wrote :
Τα κάτω 6 κουμπιά νομίζω αλλάζουν χρώμα όταν αλλάζεις bank.

Ακριβώς!

papagpanos wrote :
Τα jog wheels τι διάμετρο έχουν? 12 cm σαν cd?

13cm. Έχουν πολύ καλή αίσθηση και μπορείς να ρυθμίσεις την ευαισθησία.

papagpanos wrote :
Έχω διαβάσει ότι τον controller συνοδεύει software για midi mapping, το έχεις χρησιμοποιήσεις? Εντυπώσεις?

Δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ, sorry.

papagpanos wrote :
Εαν αγόραζες τώρα controller η Vestax θα ήταν από τις πρώτες επιλογές σου?

Αναμφισβήτητα, αν όχι ξανά η πρώτη. Ανάλογα με το budget ίσως να κοίταγα τη DDJ SX ή τη Τerminal Mix, αλλά νομίζω πάλι στη Vestax θα κατέληγα...
 

Inviato Wed 24 Oct 12 @ 3:40 am
djdad wrote :

Auto Giwrgo menei na to doume .. http://pioneerdj.com/support/product.php?c=129&lang=en&p=DDJ-SX&t=faq (to kata poso tha einai kleidwmwni i oxi)
Off topic alla i enimerwsi pou exoume einai oti i Pioneer mas stelenei mia SX, opote tha exoume episimo mapper syntoma :)
Agie Vasili, akous ? :P

[offtopic]
Το έχω διαβάσει ήδη αυτό, και γι αυτό έγραψα "παρέχει αυτά που υπόσχεται χωρίς κλειδώματα τύπου DDJ-T1".
Όσο για το επίσημο mapper, αυτά είναι πολύ καλά νέα!!! (Θα με βγάλει απ' τον κόπο να φτιάξω device definition μόνος μου :P)
[/offtopic]
 

Inviato Wed 24 Oct 12 @ 5:16 am
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σας, θα προχωρήσω στην παραγγελία της Vestax VCI-400 και της θήκης της Gator.
Εαν χρειαστώ βοήθεια όταν παραλάβω τον controller θα επανέλθω...

ΥΓ. Νόμιζα την χειμερινή σεζόν θα την βγάλω οικονομικά σε θέμα εξοπλισμού και έχω ήδη πάρει και την βάση της Crane για το Laptop...
 

Inviato Thu 25 Oct 12 @ 6:34 pm
Παρέλαβα σήμερα την Vestax VCI-400 έκανα εγκατάσταση τον Asio Driver που την συνόδευε V 102 σε Windows 8 Pro.
Η Vestax έχει στο site της νέο Asio Driver V 152 και συνιστά να γίνει και εγκατάσταση του νέου Firmware για το οποίο εδώ έχω διαβάσει ότι έχει προβλήματα. Τι είδους δεν γνωρίζω.
Επίσης να κατεβάσω τον νέο mapper της κονσόλας ή πρέπει να γίνουν πρώτα τα προηγούμενα?
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:06 am
Εδώ θα πρέπει να απαντήσει ο Μπάμπης ή ο Γιώργος, αλλά έχω την εντύπωση οτι ο νέος mapper αφορά μόνο το καινούργιο firmware.
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:12 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Me to teleutaio firmware, ypirkse ena provlima, "epikoinwnias", alla auto diorthwthike syntoma. Mporeis afova na egkatastiseis toso to teleutaio firmware oso kai ton teleutaio driver.
Den nomizw oti o Driver exei allaskei tipota peran apo tin "ypografi" gia Windows 8.
Syninstatai vevaia i teleutaia version 7.2 tou VirtualDJ, afou periexei ta teleutaia mapper kai definition files.

Kaloriziko !
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:21 am
Καλήμερα Phantom, έτσι νομίζω και εγώ. Για το firmware ο καταλληλότερος να απαντήσει είναι ο Dee P εάν το έχει περάσει.
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:23 am
djdad wrote :
Me to teleutaio firmware, ypirkse ena provlima, "epikoinwnias", alla auto diorthwthike syntoma. Mporeis afova na egkatastiseis toso to teleutaio firmware oso kai ton teleutaio driver.
Den nomizw oti o Driver exei allaskei tipota peran apo tin "ypografi" gia Windows 8.
Syninstatai vevaia i teleutaia version 7.2 tou VirtualDJ, afou periexei ta teleutaia mapper kai definition files.

Kaloriziko !



Ευχαριστώ djdad! Χρησιμοποιώ την 7.2 Version. Προχωράω στις αναβαθμίσεις λοιπόν!
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:29 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Alert... den eimai katholou sigouros oti lythike to problima me to teleutaio firmware.
Endexomenos o Mpampis na kserei kati pou den ksero, alla den perimeneis ligo kalou kakou ?
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:33 am
apopsis wrote :
Alert... den eimai katholou sigouros oti lythike to problima me to teleutaio firmware.
Endexomenos o Mpampis na kserei kati pou den ksero, alla den perimeneis ligo kalou kakou ?


Mε πρόλαβες apopsis! Περιμένω τον Μπάμπη να σφυρίξει λήξη συναγερμού!
Καλού - κακού θα περιμένω και τον Dee P...
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:40 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 3:40 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Milao gia ena problima me to teleutaio firmware pou prosthetei analogikes eisodous.
Kapoioi xristes anaferan oti kolaei /(freezing) to programma meta apo kapoia ora xrisis.
Den leo gia to paliotero problima pou den anagnorizotan h konsola (meta firmware pali kai apo allages sto midi name)
Leme gia to idio ? mallon oxi.
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 4:18 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Den tha elega oti tautopoiithike pote to firmware upgrade me ta opoia provlimata freezing eixan kapoioi xristes. Isws itan kai kapoio windows update pou prokalese auto to thema, i akoma kai kako performance tou ypologisti. Isws akoma kai i xrisi USB 3.0 na itan kai na einai ena themataki.
Stin parousa fasi pantws, den pairnoume arnitiko feedback apo users. Mia matia pou eriksa sta forums, tickets klp den vlepw kapoio provlima.

Se kathe periptwsi, an den theleis na xrisimopoiiseis tin leitourgia tis VCI san analogikos miktis kai den trexeis Win8, mporeis na meineis sto palio firmware, gia na exeis kai to kefali sou isyxo.
 

Inviato Wed 07 Nov 12 @ 4:26 am
33%