Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Αγορα Vestax VCI-400 - Page: 3

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

papagpanos wrote :

Εχω definition file στο φάκελο Devices με την ονομασία VCI400.

Το οποίο κανονικά θα πρέπει να το σβήσεις ώστε να τεθεί σε ισχύ το ενσωματωμένο στο πρόγραμμα definition
 

Inviato Thu 08 Nov 12 @ 10:56 am
PhantomDeejay wrote :
Επειδή όταν μεταφράζουμε από Αγγλικά σε Ελληνικά πρέπει να σκεφτόμαστε "Αγγλικά" η σωστή Ελληνική μετάφραση θα ήταν:

"Οδηγός αντιστοίχησης MIDI για το συνοδευτικό πρόγραμμα"

Κοινώς εδώ λέει οτι περιέχει οδηγό για το πως να κάνεις αντιστοίχηση των εντολών MIDI της κονσόλας με το συνοδευτικό πρόγραμμα, ΚΑΙ ΟΧΙ οτι έχει συνοδευτικό πρόγραμμα για να κάνεις MIDI assignments. ;)


Ευχαριστώ για την διευκρίνηση - μετάφραση.

PhantomDeejay wrote :
Το οποίο κανονικά θα πρέπει να το σβήσεις ώστε να τεθεί σε ισχύ το ενσωματωμένο στο πρόγραμμα definition


Το φυλάω backup και το σβήνω.

 

Inviato Thu 08 Nov 12 @ 11:02 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
papagpanos wrote :
Το αναφέρει στα τι περιλαμβάνει το πακέτο, στο link κάτω - κάτω. 'Bundled software MIDI assign guide'


Μάλλον αναφέρεται σε κάποιο εγχειρίδιο (εξ ου και guide) ή απλά στα αυτοκόλλητα... Αν ήταν software σίγουρα θα ήταν διαθέσιμο στη σελίδα τους στο Support/ Downloads.

Quote :
Το θέμα είναι να γίνει κάτι χωρίς να χρειάζεται να γίνει επέμβαση στο definition file.


Σαφώς! Όμως το πρόβλημα έγκειται στο ότι εμείς δε θέλουμε να χρησιμοποιήσουμε 4 decks. H default ομαδοποίηση/ ονομασία των knobs/buttons και LEDs καθιστά αδύνατον να χρησιμοποιήσουμε συγκεκριμένα απ' αυτά, διαφορετικά από τα αντιστοιχά τους σε άλλα κανάλια -μιας και έχουν το ίδιο όνομα.

Quote :
Στην τελική κάποιος που αγοράζει τώρα την κονσόλα και χρησιμοποιεί την τελευταία έκδοση του PRO δεν θα έχει διαθέσιμο το definition file για να το επεξεργαστεί...


Αυτό δε το γνώριζα μιας και χρησιμοποιώ τη 7.0.5b στο gig set-up μου. Δηλαδή, αν παρόλαυτα βάλουμε στο φάκελο Devices το ανανεωμένο definition file αυτό δε θα αναγνωριστεί; Αν είναι όντως έτσι, τότε δε βλέπω κάποιον άλλο τρόπο να αλλάξουμε τη συμπεριφορά μεμονομένων LED και ο χρήστης περιορίζεται κατά πολύ. Στη τελική οι αγοραστές του συγκεκριμένου controller το πήραν για την ευελιξία του, εαν δε μπορούμε να έχουμε 100% έλεγχο των LEDs, τότε σίγουρα κάτι δεν έχει γίνει σωστά...

 

Inviato Thu 08 Nov 12 @ 11:07 am
Μπορείς να πειράξεις μεμονωμένα LED. Απλά δεν έχω χρόνο αυτή τη στιγμή να δω το default mapping της κονσόλας. Χοντρικά πάντως χρησιμοποιείς το action_deck.

Για παράδειγμα στην MC-6000 έχω αυτό τον κώδικα στα PFL:
<map value="PFL" action="action_deck 1 ? video ? deck left video_transition : nothing : action_deck 4 ? video ? deck right video_transition : nothing" />
<map value="LED_PFL" action="action_deck 1 ? video ? video_crossfader 0% ? on : off : nothing : action_deck 4 ? video ? video_crossfader 100% ? on : off : nothing" />

Δεν χρειάζεται να ψάξεις να δεις τι κάνει αυτός ο κώδικας. Απλά σου δείχνω οτι μπορείς να τα πειράξεις ανεξάρτητα.

Έτσι για παράδειγμα στο LED_PFL για την VCI-400 θα πρέπει να μπει:
action_deck 1 ? deck 1 pfl : action_deck 2 ? deck 2 pfl : nothing

Προσπαθώ να σκεφτώ ένα τρόπο όμως ώστε να μην χρειάζεται να έχει δύο mappers. (Ένα για 2deck και ένα για 4deck)

Δεν έχω δοκιμάσει την παρακάτω εντολή αλλά θεωρητικά πρέπει να δουλεύει:

get decks 4 ? pfl : get decks 2 ? action_deck 1 ? deck 1 pfl : action_deck 2 ? deck 2 pfl : nothing
 

Inviato Thu 08 Nov 12 @ 11:17 am
PhantomDeejay wrote :

Δεν έχω δοκιμάσει την παρακάτω εντολή αλλά θεωρητικά πρέπει να δουλεύει:

get decks 4 ? pfl : get decks 2 ? action_deck 1 ? deck 1 pfl : action_deck 2 ? deck 2 pfl : nothing


Phantom you are my hero!!!
Η εντολή δουλεύει άψογα στα PFL. Βασιζόμενος στην άνω εντολή έκανα αντίστοιχες αλλαγές στο mapping και για τα υπόλοιπα θέματά μου. Συγκεκριμένα για τα:

SYNC-->get decks 4 ? sync : get decks 2 ? action_deck 1 ? deck 1 sync : action_deck 2 ? deck 2 sync : nothing

VOLUME-->get decks 4 ? volume_slider : get decks 2 ? action_deck 1 ? deck 1 volume_slider : action_deck 2 ? deck 2 volume_slider : nothing

BAR_VOLUME-->get decks 4 ? get level : get decks 2 ? action_deck 1 ? deck 1 get level : action_deck 2 ? deck 2 get level : nothing

Έχω πλέον τις λειτουργίες που χρειάζομαι για skin 2 ή 4 deck. Θα συνεχίσω το mapping και σε δευτερεύουσες λειτουργίες του κάθε καναλιού όταν βρω χρόνο.
Ευχαριστώ!!!
 

Inviato Fri 09 Nov 12 @ 7:48 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
@papagpanos Χαίρομαι που βρήκες λύση στο πρόβλημά σου! Καλή διασκέδαση!
@PhantomDeejay Ευχαριστώ για την διόρθωση/ ενόραση! Μη νομίζεις όμως ότι ξέφυγες έτσι απλά... Επιφυλάσσομαι μέχρι τη V8 και μετά θα γίνω ο χειρότερος sample deck mapping εφιάλτης σου...

Υ.Γ. Διαπιστώνοντας το τι μπορείς να κάνεις με skins και mapping, μήπως - λέω μήπως- είναι κρίμα που δεν έχεις ακόμα μια VCI-400; Πολλοί -όχι μόνο από το ελληνόφωνο forum- θα επωφελούνταν σε υπέρμετρο βαθμό....
 

Inviato Fri 09 Nov 12 @ 9:12 pm
Είμαι ανάμεσα ή σε VCI-400 ή σε DDJ-SX. Θα αποφασίσω γύρω στα Χριστούγεννα όταν θα υπάρχουν και τα απαραίτητα μετρητά :P
Και μόλις αποφασίσω θα βγάλω στο "σφυρί" και την πολύ καλή μου "φίλη" MC-6000 με "δώρο" το προσωπικό μου skin+mapper που "κουμπώνουν" το ένα με το άλλο ;)

Υ.Γ.:
Η συνεργασία skin+mapper για καλύτερη συνολικά λειτουργία δεν είναι κάτι καινούργιο. Νομίζω οτι πρώτος σε παγκόσμιο επίπεδο το έκανε ο Μπάμπης. Όπως και να έχει ετοιμάζω ένα τελευταίο skin για την έκδοση 7 που στην ουσία θα κλείσει και το κεφάλαιο "Ghost" στα skins. Η ιδιαιτερότητα αυτού του skin είναι οτι θα πάει "πακέτο" και θα συνεργάζεται "γάντι" με 3 mappers: DENON HC-4500, MC-6000, S-3700.

Για όσους τους ενδιαφέρουν οι τεχνικές λεπτομέρειες, ας πούμε οτι στο skin υπάρχουν ένα σωρό pannels μεγέθους 1 pixel μόνο και μόνο ώστε να αυτοματοποιούν τους mappers και το αντίστροφο!

Δεν συνεχίζω γιατί θα βγούμε off-topic τελείως...
 

Inviato Fri 09 Nov 12 @ 9:57 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
Το ελληνικό μου δαιμόνιο λέει: Γιατί να διαλέξεις ανάμεσα σε δύο, όταν μπορείς να έχεις και τα δύο... Αγοράζεις τη VCI-400 (ώντας εργαλείο με απεριόριστες δυνατότητες παραμετροποίησης) με τα ψιλά των Χριστουγέννων και τη DDJ-SX στη κάνει ¨δώρο για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα¨ η Atomix ώστε να προωθήσεις το λεγόμενο integration :-P

Πέρα όμως από τη πλάκα, η DDJ-SX είναι η πρώτη αξιοπρεπής προσέγγιση της Pioneer στο χώρο των midi controllers. Αν εξαιρέσουμε τη DDJ-T1/ DDJ-S1, όπου απλά αντιγράφαν ότι έκαναν όλοι οι άλλοι και κολλώντας την ετικέττα "Pioneer" και αλλάζωντας το format ζητούσαν το τριπλάσιο (πάει με το τετραγωνικό;). Τουλάχιστον με τη τη DDJ-SX συνδίασαν τα καλύτερα χαρακτηριστικά όλων των άλλων controllers, σ' ένα προϊόν με τη σφραγίδα της Pioneer...
 

Inviato Fri 09 Nov 12 @ 10:22 pm
@Dee P ευχαριστώ για τις ευχές σου.
@Phantom πάρε την VCI-400 για να γλυτώσεις από τους εφιάλτες σου με την έλευση της V8... (Dee P και έμενα) lol

Πέρα την πλάκα συμφωνώ ότι ο Pioneer DDJ-SX φαίνεται να είναι πολύ ενδιαφέρων controller θα τον κοιτούσα σοβαρα αν δεν είχα θέμα φορητότητας. Η άποψη μου είναι ότι πρόκειται λόγω μεγέθους για controler για μόνιμη εγκατάσταση σε μαγαζί βγάζοντας από την μέση τα παραδοσιακά set, περιλαμβάνει και 4 κανάλια αναλογικό μίκτη για οποιαδήποτε προσθήκη. Αλλά από την άλλη θα εμπιστευόμασταν μια συσκευή all in one για μόνιμη εγκατάσταση?
 

Inviato Sat 10 Nov 12 @ 7:20 am
Ενημερωτικά αναφέρω για τους χρήστες της VCI-400 ότι η Vestax κυκλοφόρησε νέο ASIO Driver V 1.61
 

Inviato Fri 11 Jan 13 @ 1:55 am
apopsisdjPRO InfinitySenior staffMember since 2003
Kalo na to kseroume, thanks.

http://help.vestax.co.jp/en/detail.php?id=422&id_page_url=362

VCI-400 ASIO Driver ver 1.61 is a maintenance update for PC(Windows) users.

Compatible with Windows 8
Improved performance


ps. Tha hthela ena feedback ti ginetai me ta firmware mias kai stin idia selida blepo odigies gia firmware update alla proteinei to prohgoumeno 1.52 kai oxi to teleutaio v2.0 pou to exoun se alli selida.
Mporoume pleon na poume pos prepei na exoume firmware 1.52 gia to vdj h einai ok kai to 2.0 ?
Exoume ksanakanei autin tin koubenta, rotao an yparxoun neotera.
 

Inviato Fri 11 Jan 13 @ 5:31 am
apopsis wrote :
ps. Tha hthela ena feedback ti ginetai me ta firmware mias kai stin idia selida blepo odigies gia firmware update alla proteinei to prohgoumeno 1.52 kai oxi to teleutaio v2.0 pou to exoun se alli selida.
Mporoume pleon na poume pos prepei na exoume firmware 1.52 gia to vdj h einai ok kai to 2.0 ?
Exoume ksanakanei autin tin koubenta, rotao an yparxoun neotera.



Θα περιγράψω το προσωπικό μου setup αναφέροντας ότι εξαρχής με την αγορά της η εγκατάσταση της Vestax VCI-400 έγινε σε laptop με Win 8.
Ο προηγούμενος Asio Driver v1.52 γινόταν εγκατάσταση σε compatibility mode ενώ ο νέος v1.61 εγκαταστάθηκε κανονικά λόγω επίσημης υποστήριξης Win 8. Το firmware που εχω περασμένο στον controller είναι το v2 που υποστηρίζει στα κανάλια C & D την λειτουργία του αναλογικού μίκτη χωρίς την σύνδεση σε PC. Εδώ να αναφέρω ότι μπορείς να γυρίσεις στο προηγούμενο firmware ανά πάσα στιγμή. Επίσης έχω περάσει τον τελευταίο midi mapper που υπάρχει στο site του Virtual DJ και έχω κάνει ένα μικρο modification με την πολύτιμη βοήθεια του Phantom.
Με το setup αυτό το Virtual DJ λειτουργεί άψογα.

Η διάφορα που έχω προσέξει μόνο με τον νέο Asio Driver v1.61 και προς το παρόν δεν αφορά το Virtual DJ λόγω μη υποστήριξης είναι η on the fly αλλαγή της δειγματοληψίας της κάρτας ήχου του controller απο 16 bit/44,1 khz σε 24/48 khz (ή και 24/96 khz με το προηγούμενο firmware).
Η δοκιμές που έγιναν με την χρήση του Tractor 2.6 και του Cross DJ 2.2 της Mixvibes που υποστηρίζουν και 24/48 khz πραγματικά απογειώνουν τον ηχο του controller γιατί γίνεται χρήση της τεχνολογίας asynchronous High Speed USB audio και bit-perfect audio της Xmos που ενσωματώνει η Vestax στην VCI-400.
Αυτό πρέπει να το ακούσετε για να το πιστέψετε και είναι ένας επιπλέον λόγος ανυπομονησίας της έλευσης του Virtual DJ 8.

http://www.xmos.com/news/05-dec-2011/vestax-adopts-xmos-its-vci-400-dj-midi-controller
 

Inviato Tue 15 Jan 13 @ 9:04 pm
Στην NAMM 2013 παρουσιάστηκε μια έκδοση της Vestax VCI-400 για το SeratoDJ software με ασημί φινίρισμα στο επάνω μέρος και τυπωμένες τις λειτουργίες του προγράμματος που από ότι λέγεται στο forum του Serato ισως πωλείται και σαν έξτρα για την standard έκδοση του controller.

http://www.youtube.com/watch?v=p8Oy5kZ-Y4Y

http://www.youtube.com/watch?v=AV8pKe87ACU
 

Inviato Mon 28 Jan 13 @ 11:00 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Mporw na omologisw oti to deutero video einai pio leptomeres :P
 

Inviato Tue 29 Jan 13 @ 6:51 pm
djdad wrote :
Mporw na omologisw oti to deutero video einai pio leptomeres :P


Αφού είμαστε πολυφυλετικό forum djdad :)

Στο παρακάτω link υπάρχουν υψηλής ευκρίνειας φωτό της συγκεκριμένης έκδοσης του controller και το βάζω για να πάρουμε μια άποψη από το mapping που έχει κάνει η Serato.

http://djworx.com/namm-2013-vestax-red-vci-380-and-vci-400-serato-dj-edition/
 

Inviato Wed 30 Jan 13 @ 2:17 am
Χθες βράδυ η εταιρία Vestax με υποχρέωσε να παίξω με το SeratoDj.
Ο λόγος? Το νέο firmware που κυκλοφόρησε για την VCI-400 για πλήρη υποστήριξη του SeratoDj περιέχει και νέo midi προγραμματισμό του controller εκτός του audio. Πριν το περάσω επικοινώνησα μαζί τους με email, ρώτησα επίσης στο Serat forum, και με διαβεβαίωσαν ότι δεν θα έχω κανένα πρόβλημα να γυρίσω σε οποιοδήποτε παλαιότερο firmware για υποστήριξη των άλλων προγραμμάτων.
Επιστρέφοντας στο firmware που χρησιμοποιώ με το VirtualDj δεν λειτουργεί σωστά το vinyl κουμπί (ούτε ανάβει με το που ανοίγει το πρόγραμμα όπως γινόταν) και εάν θέλω να κάνω sctatch πρέπει να το κρατάω πατημένο. Επίσης όταν πηγαίνω με τον modes διακόπτη στην επιλογή των samples δεν ανάβει ο πράσινος φωτισμός των κουμπιών. Δεν το έχω ψάξει παραπάνω για να δω εάν υπάρχουν και άλλες δυσλειτουργίες. Έχουν αναφερθεί στο support αντίστοιχα θέματα από χρήστες των VirtualDl και SeratoDj?
Να αναφέρω οτι το πρόβλημα με το vinyl κουμπί υπάρχει και στα άλλα προγράμματα που έχω, το CrossDj και το Traktor.
Έχω ζητήσει από την Vestax να μου στείλουν τα προηγούμενα midi files για να επαναπρογραμματίσω τις midi λειτουργίες του controller και είμαι σε αναμονή. Θα ενημερώσω για οποιαδήποτε εξέλιξη.
Στα του SeratoDj τώρα. Βρέθηκα με ενα πρόγραμμα που δεν ήξερα ούτε τα βασικά, δεν είχα καμιά προηγούμενη εμπειρία με προϊόν της εταιρίας.
Επίσης με τα τραγούδια χωρίς cue, μόνο ανάλυση και bpm είχα κάνει παλαιότερα. Στην χρήση μου έλειψαν κάποιες ευκολίες του VirtualDj όπως τα reset on load και το auto headphones.
Αποζημιώθηκα όμως με έναν ανώτερο ήχο, πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων, χαμηλό γρήγορο χωρίς ουρά, πεντακάθαρες χαμηλομεσαίες συχνότητες, φωνές με εστιασμό και σκηνική παρουσία και κρυστάλλινα πρίμα με μεγαλύτερη έκταση. Το 90% της μουσικής που έπαιξα ήταν με φυσικά όργανα και όχι ηλεκτρονική, θέλω να το ακούσω και με άλλα είδη μουσικής. Την διαφορά πάντως (και είναι ευχάριστο αυτό) την κατάλαβαν και οι ιδιοκτήτες του bar αλλά και μόνιμοι πελάτες.
Ευελπιστώ η νέα sound engine του VirtualDj 8 να είναι τουλάχιστον ισάξια.
 

Inviato Sat 23 Feb 13 @ 7:43 am
Dee PPRO InfinityMember since 2006
papagpanos wrote :
Αποζημιώθηκα όμως με έναν ανώτερο ήχο, πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων, χαμηλό γρήγορο χωρίς ουρά, πεντακάθαρες χαμηλομεσαίες συχνότητες, φωνές με εστιασμό και σκηνική παρουσία και κρυστάλλινα πρίμα με μεγαλύτερη έκταση.


Αναφέρεις 7 σημεία (ανώτερο ήχο/ πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων/ χαμηλό γρήγορο χωρίς ουρά/ πεντακάθαρες χαμηλομεσαίες συχνότητες/ φωνές με εστιασμό/ σκηνική παρουσία/ κρυστάλλινα πρίμα με μεγαλύτερη έκταση) που σε ικανοποίησαν περισσότερο με το Serato, απ'ότι με το VDJ. Προσωπικά θα μ'ενδιέφερε να αναλύσεις το καθ'ένα ξεχωριστά λίγο παραπάνω. Όχι γιατί είμαι δύσπιστος, αλλά γιατί στο χώρο αυτό όταν γίνεται αναφορά σ΄άλλα λογισμικά η απάντηση είναι ότι το VDJ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα...

 

Inviato Tue 26 Feb 13 @ 7:18 pm
Dee P wrote :
papagpanos wrote :
Αποζημιώθηκα όμως με έναν ανώτερο ήχο, πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων, χαμηλό γρήγορο χωρίς ουρά, πεντακάθαρες χαμηλομεσαίες συχνότητες, φωνές με εστιασμό και σκηνική παρουσία και κρυστάλλινα πρίμα με μεγαλύτερη έκταση.


Αναφέρεις 7 σημεία (ανώτερο ήχο/ πολύ καλό διαχωρισμό οργάνων/ χαμηλό γρήγορο χωρίς ουρά/ πεντακάθαρες χαμηλομεσαίες συχνότητες/ φωνές με εστιασμό/ σκηνική παρουσία/ κρυστάλλινα πρίμα με μεγαλύτερη έκταση) που σε ικανοποίησαν περισσότερο με το Serato, απ'ότι με το VDJ. Προσωπικά θα μ'ενδιέφερε να αναλύσεις το καθ'ένα ξεχωριστά λίγο παραπάνω. Όχι γιατί είμαι δύσπιστος, αλλά γιατί στο χώρο αυτό όταν γίνεται αναφορά σ΄άλλα λογισμικά η απάντηση είναι ότι το VDJ δεν έχει να ζηλέψει τίποτα...



Σέβομαι τον χώρο αυτόν που με φιλοξενεί και την απεριόριστη βοήθεια που μου έχει προσφέρει, όποτε ξεκαθαρίζω οτι δεν το έχω γράψει κακοπροαίρετα. Εχθρός του καλού είναι το καλύτερο. Και το προηγούμενο μήνυμά μου τελειώνει με την επιθυμία το VDJ 8 να έχει μια καλύτερη sound engine για όφελος όλων μας.
Dee P έχουμε τον ίδιο controller οπότε θα ξέρεις τις ηχητικές του δυνατότητες σαν κάρτα ήχου και την τεχνολογία που χρησιμοποιεί.
Έχω στην κατοχή μου (πάντα αγορασμένα) 4 software, τα VDj, Traktor, CrossDj, SeratoDj. Τα τρία τελευταία εκμεταλλεύονται τις δυνατότητες της VCI-400 και μάλιστα το Traktor και το CrossDj έχουν την δυνατότητα να αλλάζεις όταν παίζεις το sampling rate της κάρτας ήχου (44.1 kHz, 48 kHz, 96 kHz) και αυτό σου δίνει άμεση σύγκριση της ηχητικής αναπαραγωγής. Έχεις δοκιμάσει την Vestax σου με άλλο software?


 

Inviato Tue 26 Feb 13 @ 10:30 pm
Dee PPRO InfinityMember since 2006
'Οχι για να μαι ειλικρινής. Γι αυτό και μ΄ενδιαφέρουν τα συμπεράσματα σου. Χμμμμ, ίσως τα δοκιμάσω μόλις βρω χρόνο...εκτός βέβαια και αν μέχρι τότε βγει επιτέλους η v.8 :-)
 

Inviato Wed 27 Feb 13 @ 9:14 am
Ομολογώ οτι το νήμα μου είχε ξεφύγει.
Προστέθηκε στα χρήσιμα Links! :)
 

Inviato Fri 22 Mar 13 @ 6:55 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)