Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Reloop Mixtour - Page: 3

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Δοκίμασες σε δεύτερο υπολογιστή?
 

Inviato Wed 27 Apr 16 @ 9:05 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DjKikas83 wrote :
Δοκίμασες σε δεύτερο υπολογιστή?

Σε 5 υπολογιστές το δοκίμασα Kikas.. Με τις βίδες είναι.. Κάποια στιγμή στο τσακ γλίτωσε το σπάσιμο..!!
 

Inviato Fri 29 Apr 16 @ 10:39 am
Να το στείλεις για επισκευή αφού σε καλύπτει η εγγύηση.
Δεν έχω παίξει και πολύ για να σου πω περισσότερα αλλά όσες φορές το δούλεψα δεν άκουσα κάτι περίεργο.
Θα του κάνω ένα γερό crash test με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω.
 

Inviato Fri 29 Apr 16 @ 3:12 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DjKikas83 wrote :
Να το στείλεις για επισκευή αφού σε καλύπτει η εγγύηση.
Δεν έχω παίξει και πολύ για να σου πω περισσότερα αλλά όσες φορές το δούλεψα δεν άκουσα κάτι περίεργο.
Θα του κάνω ένα γερό crash test με την πρώτη ευκαιρία και θα ενημερώσω.


Σε ευχαριστώ πολύ φίλε!!
 

Inviato Sun 01 May 16 @ 2:02 am
Jekyl έχεις δοκιμάσει να παίξεις με wasapi αντί για asio? Φίλος μου με την ίδια κονσόλα (την ίδια έχω κ εγώ αλλά δουλεύω με mac) αντιμετώπισε αρκετές φορές πρόβλημα με τους asio κ τα προβλήματα λύθηκαν μόνο με τους wasapi.
 

Inviato Sat 07 May 16 @ 1:41 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
tassos_k wrote :
Jekyl έχεις δοκιμάσει να παίξεις με wasapi αντί για asio? Φίλος μου με την ίδια κονσόλα (την ίδια έχω κ εγώ αλλά δουλεύω με mac) αντιμετώπισε αρκετές φορές πρόβλημα με τους asio κ τα προβλήματα λύθηκαν μόνο με τους wasapi.


Τάσο δεν είμαι σίγουρος αν δοκίμασα στην αρχή αλλά σε wasapi έχει την ίδια ποιότητα η κάρτα ήχου? Και επίσης η απόκριση είναι το ίδιο άμεση? Θα το δοκιμάσω όμως και θα απαντήσω. Βέβαια είναι η τρίτη μου επιλογή αλλά δε νοείται καινούργιο μηχάνημα να μη δουλεύει σωστά. Πάντως έχω την εντύπωση ότι πρόκειτα για αστοχία υλικού. Ίδωμεν..
 

Inviato Sun 08 May 16 @ 8:32 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
DrJekyl wrote :
tassos_k wrote :
Jekyl έχεις δοκιμάσει να παίξεις με wasapi αντί για asio? Φίλος μου με την ίδια κονσόλα (την ίδια έχω κ εγώ αλλά δουλεύω με mac) αντιμετώπισε αρκετές φορές πρόβλημα με τους asio κ τα προβλήματα λύθηκαν μόνο με τους wasapi.


Τάσο δεν είμαι σίγουρος αν δοκίμασα στην αρχή αλλά σε wasapi έχει την ίδια ποιότητα η κάρτα ήχου? Και επίσης η απόκριση είναι το ίδιο άμεση? Θα το δοκιμάσω όμως και θα απαντήσω. Βέβαια είναι η τρίτη μου επιλογή αλλά δε νοείται καινούργιο μηχάνημα να μη δουλεύει σωστά. Πάντως έχω την εντύπωση ότι πρόκειτα για αστοχία υλικού. Ίδωμεν..


 

Inviato Sun 08 May 16 @ 8:33 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
tassos_k wrote :
Jekyl έχεις δοκιμάσει να παίξεις με wasapi αντί για asio? Φίλος μου με την ίδια κονσόλα (την ίδια έχω κ εγώ αλλά δουλεύω με mac) αντιμετώπισε αρκετές φορές πρόβλημα με τους asio κ τα προβλήματα λύθηκαν μόνο με τους wasapi.


Τάσο σε Mac όντως λειτουργεί μια χαρά οπότε προφανώς δεν είναι θέμα hardware!. Και από ότι είδα (όχι σε πολύωρη διαδικασία όμως) με wasapi επίσης λειτουργεί καλά με ίδια ποιότητα ήχου και ίδια απόκριση!! Ο φίλος σου είχε τα ίδια θέματα με τα δικά μου?
 

Inviato Mon 09 May 16 @ 9:00 am
Καλησπέρα και σορρυ για την αργοπορημένη απάντηση.
Στο Mac στο επιβεβαιώνω κι εγώ που παίζω αποκλειστικά με αυτή από το Φλεβάρη που την πήρα ότι είναι άψογη. Λίγο το mapping μας δυσκόλεψε στην αρχή αλλά όλα καλά!
Σχετικά με το φίλο μου με τα Windows, ναι είχε σχεδόν τα ίδια προβλήματα. Με wasapi δεν του παρουσίασε το παραμικρό και έχει ίδια ποιότητα ήχου (με δοκιμή σε μαγαζί με αρκετά καλό ηχοσύστημα).
Εγώ πάντως όσα χρόνια είχα laptop με windows, όταν έπαιζα με κονσόλα χρησιμοποιούσα πάντα τους wasapi και δεν είχα το παραμικρό θέμα. Γενικά νομίζω ότι με κονσόλα δύσκολα θα έχεις πρόβλημα σε απόκριση. Asio χρησιμοποιούσα μόνο όταν επαιζα με timecodes, που σε αυτή την περίπτωση δε μπορείς να κάνεις διαφορετικά.
 

Inviato Thu 12 May 16 @ 10:34 pm
Επιβεβαιώνω το ίδιο πρόβλημα και γω.
Σημέρα δούλεψα την κονσόλα για αρκετή ώρα σε δυνατή ένταση και όντως ακούγονται σκρατσάκια στον ήχο. Μετά από μερικά λεπτά σταμάτησε ο ήχος. Τα Midi αποκρίνονταν μια χαρά αλλά δεν είχα ήχο ούτε στο Main output αλλά ούτε και στα ακουστικά. Με επανεκκίνηση του controller έστρωσε. Δοκίμασα τους wasapi που ανέφεραν λίγο πιο πάνω τα παιδιά και ο ήχος μου φάνηκε πιο καθαρός (ίσως και να είναι ιδέα μου).
Έχει αναφερθεί ήδη το πρόβλημα στο φόρουμ της reloop.
http://support.reloopdj.com/mixtour/sound-cuts-out-during-performances/
 

Inviato Fri 03 Jun 16 @ 9:30 pm
DrJekylPRO InfinityMember since 2008
Ας ελπίσουμε ότι με κάποιο firmware update (αν γίνει) θα δουλέψει (επιτέλους) σωστά παιδιά..
 

Inviato Mon 06 Jun 16 @ 10:05 pm
Μέχρι στιγμής η reloop δεν έχει κάνει παραδοχή του προβλήματος...
 

Inviato Tue 07 Jun 16 @ 2:18 pm
Παραθέτω την απάντηση που πήρα στο φόρουμ της reloop.

Hi djkikas,
There is no need for new Asio driver. This driver works on any System.
Your System seems very old. The up to date ASIO Driver System requirement is INTEL Core 2 DUO min 2.0 GHz better i5/i7 with min. 1,8 Ghz.

So in your case you have to increase your Latency to 512 better 1024 Samples or 20 ms - 50 ms.

The WASAPI driver is a WIN Sound System driver and uses MORE Latency so it works on your System too.


Η αλήθεια είναι ότι όταν δούλευα τον controller σε υπολογιστή με i5 cpu δεν είχα θέμα. Όταν τον δούλεψα σε πιο παλιό σύστημα συνέβη. Θα δοκιμάσω να ρίξω το latency ώστε να δω αν υπάρξει διαφορά, στη χειρότερη wasapi!
 

Inviato Fri 10 Jun 16 @ 8:50 pm
Σας κάνει το πρόβλημα και με τους wasapi;
 

Inviato Fri 10 Jun 16 @ 11:24 pm
Με wasapi δεν συνέβη στα 10 λεπτά που το δοκίμασα.
 

Inviato Sun 12 Jun 16 @ 8:04 pm
DjKikas83 wrote :
Δε ξέρω τι κάνει και αν θέλω να μαπάρω το shift_browser_enc σαν song_pos τότε χάνω αυτή τη λειτουργία.
Επίσης το παρακάτω είναι λίγο κουφό...

Πώς γίνεται ενώ πειράζω την πρώτη παράμετρο του εφέ να ταυτόχρονα να ενεργοποιείται και το filter? Αφού υποτίθεται είναι ενεργοποιημένο το fx button.


Καλησπέρα, υπάρχει κάποια απάντηση για το παραπάνω?
 

Inviato Thu 06 Jul 17 @ 8:11 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Gia to Filter FX, symfwnisame me tin Reloop oti tha eixe perissotero endiaferon an kaname to legomeno Filter FX, opou to Effect syndyazetai me to Filter.
An den theleis auti tin symperofifora mporeis na allakeis to FILTER san...

FILTER
effect_active ? param_smaller 50% ? param_multiply 2 & param_invert & effect_slider 1 : param_greater 50% ? param_add -0.5 & param_multiply 2 & effect_slider 1 : effect_slider 0% : filter


Episis an theleis to Effect Parameter na min paizei miso aristera- miso deksia (opws twra), mporeis pio apla..
FILTER
effect_active ? effect_slider 1 : filter
 

Inviato Fri 07 Jul 17 @ 5:12 am
Πώς θα λειτουργεί αν βάλω από που έδωσες djdad?
Επίσης, επειδή σου έστειλα 2-3 προσωπικά μηνύματα για 1 καινούριο Mapper που έγραψες ότι θα έβγαινε και απάντηση δεν πήρα :), τι έγινε τελικά? Θα βγει ο mapper ή ακυρώθηκε η διαδικασία?
Επίσης επειδή με shift+κάποιο από τα ποτενσιόμετα δεν βολεύει για master tempo, σκέφτομαι να απενεργοποιήσω το ποτενσιόμετρο του gain (κάνει καλή δουλειά το virtual dj αφήνοντας το στο auto) και να μαπάρω καθαρά εκεί το master tempo.
Τι λες? Καλή σκέψη ή υπάρχει κάνα μειονέκτημα που δεν έχω σκεφτεί?
 

Inviato Sun 09 Jul 17 @ 12:04 pm


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)