Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: vdj 2020 jogtime. - Page: 2

Questo argomento è obsoleto e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate.

Εξήγησα απλά οτι κάθε layout έχει μια φιλοσοφία. Αλλιώς μπορείς να φτιάξεις 500 παραλλαγές ενός skin και πάλι κάτι "θα λείπει" αφού δυστυχώς δεν γίνεται να χωρέσουν τα πάντα σε μια οθόνη φυσιολογικού μεγέθους*

Επίσης το default skin κατά διαστήματα δέχεται updates. Όχι δραστικές αλλαγές, αλλά μικροδιορθώσεις και προσθήκες γίνονται.

Τώρα στο δια ταύτα:
Είναι αδύνατο να καλύψει κανείς όλα τα γούστα με ένα skin. Προσωπικά φτιάχνω skins για το VirtualDJ από την έκδοση 5 μέχρι και σήμερα.
Δηλαδή πάνω - κάτω 12 χρόνια...
Έχω φτάσει να φτιάξω μερικά από τα πιο πολύπλοκα (σε κώδικα) skins που έχουν φτιαχτεί ποτέ και που δίνουν πάρα πολλές δυνατότητες παραμετροποίησης.
Αλλά ΚΑΙ ΠΑΛΙ, δεν καλύπτουν τα γούστα και τις ανάγκες όλων.

Το επόμενο skin που θα ανεβάσω σε μερικές μέρες, έχει 10 layouts, ούτε κι εγώ ξέρω πόσες ακριβώς επιλογές, και αποτελείται από περίπου 13000 (13 χιλιάδες) γραμμές κώδικα.
Όμως βάζω στοίχημα οτι και πάλι θα υπάρχουν πολλοί χρήστες που δεν θα τους καλύπτει...

Τα default skins λοιπόν σχεδιάζονται με μια συγκεκριμένη φιλοσοφία. Αφενός να παρέχουν στο χρήστη τα πιο απαραίτητα εργαλεία (ανάλογα και με το layout) και αφετέρου να τονίσουν κάποιες λειτουργίες του προγράμματος (και πάλι ανάλογα με το layout)

Το καλό με το VirtualDJ είναι οτι υποστηρίζει skins και έτσι μπορείς (εύκολα ή δύσκολα είναι άλλο θέμα, πάντως μπορείς) να το αλλάξεις και να το φέρεις ακριβώς στα μέτρα σου, ή να βρεις κάτι άλλο κοντά στα μέτρα σου. Κάτι που σε όλα τα ανταγωνιστικά προγράμματα ΔΕΝ μπορείς να το κάνεις με κανένα τρόπο.


*-> Εκτός αν έχεις οθόνη 24+ ιντσών με 4Κ ανάλυση, και έτσι τετραπλασιάσεις τον ωφέλιμο χώρο...
 

Inviato Tue 05 Nov 19 @ 12:23 pm
Απλά μου φάνηκε περίεργο πως έχοντας την προβολή jogwheel = βελόνα γίνεται να δω τον συνολικό χρόνο, ενώ με jogwheel = βελόνα + κείμενο (που με βολεύει πιο πολύ για άλλους λόγους) όχι. Προσωπικά θα ήθελα να μπορώ να το βλέπω. Τέσπα αυτό ίσως είναι μικρολεπτομέρεια, δεν παύω να είμαι πολύ ευχαριστημένος με το update παρ΄ όλα αυτά. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.
 

Inviato Tue 05 Nov 19 @ 3:23 pm
lakis69PRO InfinityMember since 2011
και εγώ θέλω να μάθω να κάνω αλλαγές σε κώδικα γιατί μου αρέσει να ασχολούμαι με τέτοια αλλά μόνος μου δεν μπορώ να μάθω... χρειάζομαι κάποιο manual ή βίντεο με το πως γίνετε... ιδικά τώρα που άλλαξε ο κώδικας από πριν, δεν βγάζω καθόλου άκρη.

Το επόμενο skin που θα ανεβάσω σε μερικές μέρες, έχει 10 layouts,.... αυτά θα είναι μέσα στο πρόγραμμα σαν επιλογές ή θα ανεβούν στο site για να τα κατεβάζουμε?

πάντως ,το επίπεδο του skin 2020 με πριν έχει ανέβει κατά πάρα πολύ!! από το 45% που θεωρώ "εγώ" ότι ήταν του 2018... τώρα έχει ανέβει στο 85% ...Δεν λέω 100% για τους λόγους που ανέβασα πιο πάνω!

κάτι που θυμήθηκα να ρωτήσω.... αυτό στην φώτο, μπορείτε να το προσθέσετε να υπάρχει στο μενού?
 

Inviato Wed 06 Nov 19 @ 4:16 am


(Vecchi argomenti e forum sono automaticamente chiusi)