Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: Προβλημα - bug με το skin (V8.5-64 b6067) - Page: 1

Questa parte dell'argomento è obsoleta e potrebbe contenere informazioni obsolete o errate

Στην παρακατω φωτο φαινεται το προβλημα που εχω με την τελευταια version.
Οι επικεφαλιδες (artist-title-bpm) ειναι διπλες. Το ιδιο "διπλες" ειναι ΚΑΙ στην κεντρικη main list, οχι μονο στο side-list.
Για να παρουσιαστει αυτο το bug πρεπει να:
Εστω οτι σε ενα φακελο εχουμε 100 τραγουδια. Με την ροδελα του ποντικου κατεβαινουμε προς τα κατω στη λιστα. Αν ομως (παντα με την ροδελα του ποντικου) ανεβουμε προς τα πανω να δουμε το πρωτο τραγουδι της λιστας τοτε εμφανιζεται αυτο το φαινομενο μες τις διπλες επικεφαλιδες.
Ταυτοχρονα χανονται απο την λιστα τουλαχιστον το πρωτο τραγουδι, μπορει και παραπανω.
Αν τωρα παιξουμε με την ροδελα του ποντικιου πανω κατω, τοτε στρωνει, και εμφανιζονται και τα πρωτα "εξαφανισμενα" τραγουδια.

Χωρις να ειμαι 100% σιγουρος , νομιζω οτι αυτο το συμπτωμα το εχω και πριν απο το τελευταιο update. Σιγουρα ομως δεν το εχω πολυ καιρο, γιατι δουλευω πολυ με την ροδελα του ποντικου και θα το ειχα προσεξει.
Παρουσιαστηκε λοιπον στα 2-3 τελευταια updates.

Διευκρινησεις που μπορει να βοηθησουν :
- Τελευταιο update
- default skin
- ολες οι λιστες μου ειναι σε virtual folders (και σχεδον ολα τα αρχεια μεσα ειναι video-clips)
- Συστημα :Laptop: i7 7700 - 16gb - 1050Ti - win10 64bit

 

Inviato Sun 06 Sep 20 @ 11:50 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
εχει σχέση με το πόσο γρήγορα scroll-άρεις πάνω κάτω ?
Δες αν το setting experimentalSkinEngine είναι στο No.

 

Inviato Mon 07 Sep 20 @ 5:25 am
Θα το δω την Πεμπτη που δουλευω, γιατι το λαπτοπ το εχω αφησει εκει.
Το συμπτωμα αυτο το κανει μονο στο λαπτοπ. Στον σταθερο στο σπιτι δεν το κανει.
Στον σταθερο υπολογιστη παντος ειναι στο "auto". Λογικα ετσι θα ειναι και στο λαπτοπ. Αν ειναι ετσι προτεινεις να το βαλω στο "No" ?

Γενικα δεν εχω σκαλισει τιποτα στις ρυθμισεις του vdj.
Αλλα ειχα σκαλισει-ανεβασει απο το control panel ποσες γραμμες να σκρολαρει με την ροδελα του ποντικιου.
Θα το κοιταξω και αυτο.
 

Inviato Mon 07 Sep 20 @ 3:18 pm
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Ενδεχομένως το experimentalSkinEngine να μην παίζει ρόλο, αλλά σίγουρα παίζει η ταχύτητα αλλαγής γραμμής.
 

Inviato Tue 08 Sep 20 @ 7:34 am
Παντως μετα το τελευταιο update μου το κανει κι εμενα και ειναι αρκετα ενοχλητικο
 

Inviato Tue 08 Sep 20 @ 8:54 am
Ναι ειναι σιγουρο οτι το συμπτωμα αυτο παρουσιαστηκε μετα απο (το πολυ) τα 2 τελευταια updates.
Γιατι κι εγω στις ρυθμισεις του ποντικου που εχω ανεβασει το ποσες γραμμες να σκρολαρει με την ροδελα, το εχω κανει απο περυσι και δεν ειχα προβλημα.
Καποιο bug ειναι τωρα προσφατο...
 

Inviato Tue 08 Sep 20 @ 3:46 pm
periptero wrote :
εγω στις ρυθμισεις του ποντικου που εχω ανεβασει το ποσες γραμμες να σκρολαρει με την ροδελα


Εγω δεν το εχω κανει αυτο, οποτε το προβλημα ειναι γενικοτερο και δεν εστιαζεται εκει...
 

Inviato Tue 08 Sep 20 @ 5:48 pm
djdad αν βρεις χρονο δοκιμασε το κι εσυ, αφου δεν ειμαι ο μονος που εχει αυτο το θεμα, ισως ειναι γενικο.

Προσπαθωντας να βοηθησω αναφερω παρατηρησεις (καποιες μπορει να ειναι αστειες, αλλα εγω τις αναφερω)
1) Συνηθως το κανει στο side-list στα δεξια (Φωτο) . Το εχω δει και στην κεντρικη λιστα, αλλα χθες για παραδειγμα ενω το προσπαθησα δεν μου το εκανε. Στο side-list διπλα ομως το κανει σχεδον παντα.
2) Η ροδελα του ποντικιου ειναι "click it" . Δεν ειναι "τρελη"
3) Αν με αριστερο κλικ "πιασω" την μπαρα, οσο γρηγορα και να την ανεβοκατεβασω δεν εχει αναγκη. Αρα ειναι θεμα καθαρα : ροδελας
4) Αν ειμαι ευλαβικος με την ροδελα και ανεβαζω ενα-ενα τα κλικ, οταν τερματισει επανω, τοτε το συμπτωμα δεν εμφανιζεται ευκολα. Κατι τετοιο βεβαια ειναι αδυνατον την ωρα της δουλειας...
5) Επισης οταν η λιστα ειναι τερμα επανω, οσο και να κανω γρηγορα κλικ την ροδελα προς τα πανω, δεν αλλαζει κατι. Οντως οπως προανεφερες djdad πρεπει να ερθω με φορα απο κατω προς τα πανω. Αρα εχει να κανει με την ταχυτητα...

Τελος αυτο που φαινεται στις προσφατες φωτο γινεται αν οταν παρουσιαστει το προβλημα (πρωτη φωτο) , κανω ενα κλικ κατω και καπακι ενα κλικ πανω (x2 φορες) (δευτερη φωτο)

Ελπιζω να βρεθει η λυση σ αυτο, γιατι οντως ειναι πολυ εκνευριστικο, και δεν αρμοζει στην ποιοτητα του vdj

 

Inviato Fri 11 Sep 20 @ 5:44 am
periptero wrote :


και δεν αρμοζει στην ποιοτητα του vdj


Aυτο και τιποτα παραπανω.....
 

Inviato Fri 11 Sep 20 @ 10:35 am
Εμένα με την 6100 πάντως,δεν μου το κάνει αυτό το θεματακι.
 

Inviato Sat 12 Sep 20 @ 9:00 am
djdadPRO InfinityDevelopment ManagerMember since 2005
Στις πόσες γραμμές έχεις το wheel να κάνει scrolling ?
Δεν συμβαίνει εδώ, αλλά και σε κανέναν από το Team.Δοκίμασα μέχρι και 20 γραμμές (ήταν στο 5)

Αν βρεις χρόνο, ξεκίνα να δοκιμάζεις Builds από εδω https://www.virtualdj.com/download/build.html ,πήγαινε προς τα πισω μια προς μια και δες σε ποια Build ξεκίνησε το προβλημα μήπως μπορέσουμε να βρούμε κάτι.
 

Inviato Sat 12 Sep 20 @ 9:17 am
Εγώ δεν έχω αλλάξει τις γραμμές. default το έχω, ένα γύρισμα μια γραμμή.. όταν σκρολαρω από κάτω προς τα πάνω με ταχύτητα και φτάσω top συμβαίνει αυτό...
 

Inviato Sat 12 Sep 20 @ 10:21 am
djdad wrote :
Στις πόσες γραμμές έχεις το wheel να κάνει scrolling ?
Δεν συμβαίνει εδώ, αλλά και σε κανέναν από το Team.Δοκίμασα μέχρι και 20 γραμμές (ήταν στο 5)

Αν βρεις χρόνο, ξεκίνα να δοκιμάζεις Builds από εδω https://www.virtualdj.com/download/build.html ,πήγαινε προς τα πισω μια προς μια και δες σε ποια Build ξεκίνησε το προβλημα μήπως μπορέσουμε να βρούμε κάτι.


- Να ενημερωσω οτι οσες γραμμες και να δηλωσω στο scrolling, στο vdj δεν "πιανει" αυτη η ρυθμιση. Το ποσες γραμμες σκρολαρει το vdj ειναι προκαθορισμενες. Το ειχα αναφερει παλαιοτερα εδω στο φορουμ οτι ηθελα να ανεβασω τις γραμμες, αλλα τελικα δεν βρεθηκε λυση. Απο τοτε θυμαμαι οτι ειχα ασχοληθει με τις γραμμες. Θα κοιταξω να το βαλω by default παλι, και θα ξαναδοκιμασω.

- Μια προηγουμενη build την "ριχνω"απλα απο πανω ? Η' πρεπει να κανω πρωτα uninstall και μετα εγκατασταση την version που θελω ?

- Για να μην γινει κανα μπερδεμα...Εχω 2 οικονιδια στην επιφανεια εργασιας. "VirtualDJ 2018" & "VirtualDJ" οπου το δευτερο ειναι με τα stems. Απο τοτε που δημιουργηθηκε το δευτερο εικονιδιο, παιζω μονο με αυτο.
Ποσο πισω μπορω να παω με τις builds ? Και πιο απο τα δυο θα τρεχω καθε φορα?
 

Inviato Sun 13 Sep 20 @ 2:49 pm
To bug εξακολουθει και ειναι αρκετα ενοχλητικο.....
 

Inviato Thu 24 Sep 20 @ 4:00 pm
Έχω δοκιμάσει σε 6 PC και ένα MAC.
Δεν μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα.

Δοκίμασε κάποιος από τους δυο σας να κάνει μετονομασία το αρχείο settings.xml και να δει αν το πρόβλημα συμβαίνει με τις default ρυθμίσεις;

Επίσης μπορείτε να αναφέρετε το υλικό των υπολογιστών σας (και ειδικά την κάρτα γραφικών) ;;;
 

Inviato Thu 24 Sep 20 @ 10:40 pm
Με τον Δημήτρη έχουμε ίδιο laptop, δουλεύουμε το ίδιο skin (άλλο εάν ο Δημητράκης το πείραξε και το έχει κάνει Χριστουγεννιάτικο δέντρο) και δεν μου παρουσιάζει το πρόβλημα αυτό...
 

Inviato Fri 25 Sep 20 @ 5:54 am
PhantomDeejay wrote :
Έχω δοκιμάσει σε 6 PC και ένα MAC.
Δεν μπορώ να αναπαράγω το πρόβλημα.

Δοκίμασε κάποιος από τους δυο σας να κάνει μετονομασία το αρχείο settings.xml και να δει αν το πρόβλημα συμβαίνει με τις default ρυθμίσεις;

Επίσης μπορείτε να αναφέρετε το υλικό των υπολογιστών σας (και ειδικά την κάρτα γραφικών) ;;;


Laptop : ASUS FX753VE-GC155T
Intel Core i7-7700HQ 2.8 GHz
16 GB - DDR4
256GB - M.2 SSD SATA 3 (λειτουργικο μονο : win 10 64bit)
1TB - 5400 rpm (ολη η μουσικη-βιντεο)
17.3" Full HD 1920 x 1080 16:9 Anti-Glare 60Hz
NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4 GB GDDR5

Για να μην γινει καμια πατατα (κατι που δεν κατεχω φοβαμαι να το πειραξω) . Μπορεις να το αναλυσεις λιγο αυτο, δηλαδη : Μετονομασια αν κανω εννοειτε δεν θα το δει σωστα ? Και τοτε τι κανει, φτιαχνει αυτοματα καινουργιο settings.xml ? Οποτε αν δεν ειναι αυτο μετα σβηνουμε το καινουργιο settings.xml και μετονομαζουμε το παλαιο οπως ηταν ?
Ισως θα μπορουσε να ειναι αυτο με την λογικη οτι οταν "εστησα" το πρωτο settings.xml ηταν στον σταθερο υπολογιστη, και μετα πηγε στο λαπτοπ (copy-paste).

υ.γ. Η εσωτερικη καρτα γραφικων της intel μου εκανε νουμερα παλαιοτερα, οταν επαιζα βιντεοκλιπ, μου γυρνουσε το (default) σκιν σε ασπρομαυρο , κατι με τα χρωματα bit νομιζω και γενικα κολλουσε και δεν τα πηγαινε καλα, οποτε μετα απο συννενοηση μαζι σας μου ειπατε και εκανα μεσω nvidia panel την 1050ti -->default και ετσι δεν εχω κανενα προβλημα. Ακομα και τα stems (οταν τα ενεργοποιω-σπανια) δουλευουν με την 1050Ti, γιατι φορτωνουν πολυ πιο γρηγορα απο την cpu.

 

Inviato Fri 25 Sep 20 @ 6:46 pm
https://youtu.be/oOyap7oSnCU
Δεν δοκιμασα ακομα να παιξω με default settings αλλα επισυναπτω και video μηπως ειναι πιο ξεκαθαρο το προβλημα...
 

Inviato Tue 29 Sep 20 @ 5:21 pm
Το πρόβλημα είναι κατανοητό (και το πως αναπαράγεται)
Αλλά το θέμα είναι οτι κανένας από το team δεν μπορεί να το αναπαράγει... Και ούτε είχαμε άλλα παράπονα εκτός από εσάς τους δύο...
Οπότε οφείλεται ή σε κάποια "περίεργη" ρύθμιση, ή στην κάρτα γραφικών και τους drivers/ρυθμίσεις της
 

Inviato Tue 29 Sep 20 @ 6:09 pm
Το προβλημα παραμενει και πλεον εχει γινει πολυ εκνευριστικο. Υπαρχει καμια σκεψη σε ποια ρυθμιση να προσανατολιστω?
ο συναδερφος που το πρωτοανεφερε βρηκε λυση?
 

Inviato Sun 08 Nov 20 @ 12:18 pm
69%