Accesso rapido:  

Forum: Greek Forum

Topic: ΑΓΟΡΑ LAPTOP - Page: 1
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Καλησπερα στην ομαδα,

Θελω να κανω την αγορα μου σε επομενο Laptop για την χρηση με το virtual + stems.
Αυτη τη στιγμη παιζω με ενα Zbook Workstasion i7 6ης γενιας το οποιο θα μεινει σαν back up.
Εχω τσεκαρει καποια απο τα παρακατω
Θελω για μια 5τια το κεφαλι ησυχο

https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/238963-nb-msi-gf66-i7-11800h-16-1-3060


https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/270462-nb-asus-gu603vu-n4001-rli7-16-512-g21-x2


https://www.kotsovolos.gr/computing/laptop-tablet-ipad/notebook-macbook-ultrabook/285019-apple-mb-air-15-m2-8c-16-256-10c-silver


Ακουω γνωμες και προτασεις
 

Inviato Wed 13 Sep 23 @ 10:20 am
Απ' οτι βλεπω κοιτας αξιολογα και οχι φθηνα λαπτοπ. Γι αυτο το λογο και καθαρα προσωπικη γνωμη :
Το πρωτο (msi katana) εγω θα το εβγαζα απο το καδρο.
Για το τριτο (apple) ... δεν εχω ασχοληθει ποτε με apple...ισως καποιος αλλος...
Στο δευτερο (asus) εγω θα σου προσθεσω στο καδρο και αλλο "καταστημα" https://shopflix.gr/tekhnologia/ypologistes-and-perifereiaka/laptops-and-aksesoyar/laptops/laptop-asus-rog-strix-g18-18-ips-165hz-i713650hx-32gb-1tb-ssd-geforce-rtx-4070-w11-home-us-keyboard-13969431/
Ειναι πιο φθηνο και πιο δυνατο ...

Εγω εχω λιγες μερες που εστησα το Asus ROG Strix G18 G814JI-N5077W
Ακομα δεν εχω ξεκινησει δουλεια, αλλα σε ολες τις δοκιμες που εχω κανει στο σπιτι...το μηχανημα το vdj το πηγαινει περιπατο , και ας ειναι σε balance mode
*τα stems ειναι ολα precompute save στον σκληρο δισκο
 

Inviato Wed 13 Sep 23 @ 4:16 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
Σε ευχαριστώ πολύ
 

Inviato Wed 13 Sep 23 @ 4:38 pm
periptero wrote :

*τα stems ειναι ολα precompute save στον σκληρο δισκο

Ετσι το πανε περιπατω ολα τα λαπτοπ, φανταζομαι ο φιλος μιλαει για RTS....
 

Inviato Wed 13 Sep 23 @ 6:50 pm
katana μαλλον οχι εγω ειχα παρει το πιο ακριβο στα 2000 και δεν μπορεσα να το δουλεψω χωρις να φταιει το vdj κοιτα σε αλλο καλυτερα
 

Inviato Wed 13 Sep 23 @ 6:52 pm
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω με τις προσωπικες μου εμπειριες, αν και ο phantom ειναι ο πλεον καταλληλος να σε καθοδηγησει καθως εχουν περασει σαφως περισσοτερα μηχανηματα απ τα χερια του.
Αυτη τη στιγμη ειμαι κατοχος ενος ASUS ROG Zephyrus M15 (3 χρονια) , και εσχατως ενος Macbook Air M1/16GB εδω και 2 εβδομαδες (αφου πειραματιστηκα για 4 μηνες με το αντοιστοιχο mac με 8gb ram)
Σε αυτα που προτεινεις λοιπον θα πηγαινα πρωτα το M2 και μετα δευτερη επιλογη το Asus. Παντω και τα 2 θα σε καλυψουν χαλαρα..Για το αλλο δεν εχω γνωμη και δεν μπορω να πω κατι

Θα σου πω οτι χρησιμοποιω τα stems φανατικα απο την πρωτη κιολας στιγμη και μαλιστα παντα σε REAL TIME
Και τα δυο μηχανηματα δουλευουν απροσκοπτα τα stems 2.0. Θελουν γυρω στα 17-20 δευτερολεπτα για την πληρη αναλυση των stems για ενα κομματι 4 λεπτων, κατι ομως που δεν σε καθυστερει οσο γρηγορα κι αν αλλαζεις τα κομματια, μιας και ξεκιναει η αναλυση απο εκει που ξεκινας το τραγουδι και σε κλασματα δευτερολεπτου εισαι ετοιμος. Το καταλαβαινεις μονο αν χρησιμοποεις την κυματομορφη των stems που στην εμφανιζει κανονικα μονο οταν ολοκληρωθει η αναλυση.
Στο διαταυτα... προτιμω σαφως το mac (13'' οθονη εναντι 15'') για δυο βασικους λογους.
Πρωτον θερμοκρασια... το asus με το που ενεργοποιειται η GPU χειμωνα καλοκαιρι βραζει.. Μπορει να ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου συμφωνα με τον κατασκευαστη αλλα οταν ακουμπας πανω απο το πληκτρολογιο και ζεματαει ειναι κατι που σε κραταει σε μια ανησυχια...(Σημειωση δεν μου εχει κανει ποτε το παραμικρο προβλημα παιζοντας με VDJ).
Δευτερον μπαταρια.. Το Asus με την χρηση GPU απο τις πρωτες κιολας μερες μισαωρο δεν βγαζει. Το Mac μου δινει την εντυπωση (ειμαι σχεδον σιγουρος) οτι μπορω και να βγαλω ολοκληρο γαμο με μπαταρια.. Πολυ βασικο κι αυτο γιατι εχω δει απειρες φορες να χαλανε στα καλα του καθουμενου τροφοδοτικα και να χρειαζεσαι λιγο χρονο μεχρι να βρεις λυση και να μην την εχεις (Σημειωση Νο2, το MAC μου εχει crashαρει εν ωρα προγραμματος 2-3 φορες αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι δικη μου ευθυνη- το ψαχνω-).
Εν κατακλειδι πολυ καλες και ακριβες οι προτασεις σου... Σιγουρα θα σε καλυψουν οσον αφορα το προγραμμα στο 100%. Τωρα οριζοντα 5ετιας δεν μπορω να σου πω γιατι βλεπεις ποσο γρηγορα εξελισσονται τα πραγματα πλεον.. Ισως ο phantom... Αν θα ξεκιναγα τωρα παντως και δεν ειχα λαπτοπ,
με budget 2000 σιγουρα θα πηγαινα σε MAC αλλα με εσωτερικο να χωραει την μουσικη μου ωστε να αποφυγω Hub και περιφερειακα. Ομως παντα θα εχω ενα λαπτοπ με windows μαζι μου για back up σε μεγαλες εκδηλωσεις..

Υ.Γ. Θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν και αλλη μια σημαντικη παραμετρο.. Εφοσον εισαι χρηστης windows εαν πας σε MAC καποια προγραμματα που ενδεχομενως να δουλευεις να μην τα υποστηριζει.. Πχ εγω εχω στησει ολα τα προγραμματα DMX στο FREESTYLER και τωρα οταν εχω εκδηλωση με φωτα παιζω αναγκαστικα με το ASUS εφοσον το MAC δεν το υποστηριζει...
 

Inviato Wed 13 Sep 23 @ 7:19 pm
djpap63PRO InfinityMember since 2010
dimitris_g wrote :
periptero wrote :

*τα stems ειναι ολα precompute save στον σκληρο δισκο

Ετσι το πανε περιπατω ολα τα λαπτοπ, φανταζομαι ο φιλος μιλαει για RTS....


Σωστα αυτο ακριβως θελω
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 5:19 am
djpap63PRO InfinityMember since 2010
dimitris_g wrote :
Θα προσπαθησω να σε βοηθησω με τις προσωπικες μου εμπειριες, αν και ο phantom ειναι ο πλεον καταλληλος να σε καθοδηγησει καθως εχουν περασει σαφως περισσοτερα μηχανηματα απ τα χερια του.
Αυτη τη στιγμη ειμαι κατοχος ενος ASUS ROG Zephyrus M15 (3 χρονια) , και εσχατως ενος Macbook Air M1/16GB εδω και 2 εβδομαδες (αφου πειραματιστηκα για 4 μηνες με το αντοιστοιχο mac με 8gb ram)
Σε αυτα που προτεινεις λοιπον θα πηγαινα πρωτα το M2 και μετα δευτερη επιλογη το Asus. Παντω και τα 2 θα σε καλυψουν χαλαρα..Για το αλλο δεν εχω γνωμη και δεν μπορω να πω κατι

Θα σου πω οτι χρησιμοποιω τα stems φανατικα απο την πρωτη κιολας στιγμη και μαλιστα παντα σε REAL TIME
Και τα δυο μηχανηματα δουλευουν απροσκοπτα τα stems 2.0. Θελουν γυρω στα 17-20 δευτερολεπτα για την πληρη αναλυση των stems για ενα κομματι 4 λεπτων, κατι ομως που δεν σε καθυστερει οσο γρηγορα κι αν αλλαζεις τα κομματια, μιας και ξεκιναει η αναλυση απο εκει που ξεκινας το τραγουδι και σε κλασματα δευτερολεπτου εισαι ετοιμος. Το καταλαβαινεις μονο αν χρησιμοποεις την κυματομορφη των stems που στην εμφανιζει κανονικα μονο οταν ολοκληρωθει η αναλυση.
Στο διαταυτα... προτιμω σαφως το mac (13'' οθονη εναντι 15'') για δυο βασικους λογους.
Πρωτον θερμοκρασια... το asus με το που ενεργοποιειται η GPU χειμωνα καλοκαιρι βραζει.. Μπορει να ειναι στα πλαισια του φυσιολογικου συμφωνα με τον κατασκευαστη αλλα οταν ακουμπας πανω απο το πληκτρολογιο και ζεματαει ειναι κατι που σε κραταει σε μια ανησυχια...(Σημειωση δεν μου εχει κανει ποτε το παραμικρο προβλημα παιζοντας με VDJ).
Δευτερον μπαταρια.. Το Asus με την χρηση GPU απο τις πρωτες κιολας μερες μισαωρο δεν βγαζει. Το Mac μου δινει την εντυπωση (ειμαι σχεδον σιγουρος) οτι μπορω και να βγαλω ολοκληρο γαμο με μπαταρια.. Πολυ βασικο κι αυτο γιατι εχω δει απειρες φορες να χαλανε στα καλα του καθουμενου τροφοδοτικα και να χρειαζεσαι λιγο χρονο μεχρι να βρεις λυση και να μην την εχεις (Σημειωση Νο2, το MAC μου εχει crashαρει εν ωρα προγραμματος 2-3 φορες αλλα ειναι σχεδον σιγουρο οτι ειναι δικη μου ευθυνη- το ψαχνω-).
Εν κατακλειδι πολυ καλες και ακριβες οι προτασεις σου... Σιγουρα θα σε καλυψουν οσον αφορα το προγραμμα στο 100%. Τωρα οριζοντα 5ετιας δεν μπορω να σου πω γιατι βλεπεις ποσο γρηγορα εξελισσονται τα πραγματα πλεον.. Ισως ο phantom... Αν θα ξεκιναγα τωρα παντως και δεν ειχα λαπτοπ,
με budget 2000 σιγουρα θα πηγαινα σε MAC αλλα με εσωτερικο να χωραει την μουσικη μου ωστε να αποφυγω Hub και περιφερειακα. Ομως παντα θα εχω ενα λαπτοπ με windows μαζι μου για back up σε μεγαλες εκδηλωσεις..

Υ.Γ. Θα πρεπει να λαβεις υπ οψιν και αλλη μια σημαντικη παραμετρο.. Εφοσον εισαι χρηστης windows εαν πας σε MAC καποια προγραμματα που ενδεχομενως να δουλευεις να μην τα υποστηριζει.. Πχ εγω εχω στησει ολα τα προγραμματα DMX στο FREESTYLER και τωρα οταν εχω εκδηλωση με φωτα παιζω αναγκαστικα με το ASUS εφοσον το MAC δεν το υποστηριζει...



Σε ευχαριστω πολυ για τις αποψεις σου εισαι αρκετα αναλυτικος.

Δεν εχω θεμα με την μεταβαση σε mac γιατι ειμαι κατοχος σε ενα Macbook pro μοντελο του 12 που ειναι πλεον μονο για σερφαρισμα
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 5:21 am
Στην προηγουμενη μου απαντηση ξεχασα να αναφερω οτι εγω χρησιμοποιω βιντεο και shaders παντα !
Και τον τελευταιο χρονο η αναλυση ειναι 1080p. Γι αυτο και προτιμησα την rtx 4070. Οχι για τα stems.
Dimitris_G εχεις δικιο οτι αν μιλαμε για .mp3 και precompute stems το μηχανημα δεν ζοριζετε.

Αυτο ομως που ολοι θελουν RTS θα ηθελα να το συζητησω, γιατι πιστευω οτι ολος αυτος ο ντορος γινεται τελικα για τα stems, και ειλικρινα (εγω προσωπικα) δεν βλεπω το λογο. Και εξηγω...
Ενας επαγγελματιας dj που θα σκασει +/- 2.000 για λαπτοπ, 800 - 2000 + για μια κονσολα, συν περιφερειακα τσαντες, βασεις, καλωδια, ακουστικα, κτλ κτλ... δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που δεν δινει αλλα 150-200 ευρω για εναν μεγαλυτερο δισκο για να χωρεσει τα stems αρχεια. Εκτος αν εχω καταλαβει κατι λαθος και θελω την γνωμη σας επ αυτου...

Σε μενα παντος η λογικη αυτη λειτουργησε αψογα !!! Με 185 ευρω εβαλα εναν Samsung nvme 2ΤΒ 990 PRO και τα τραγουδια μου που ειναι απο 40-100 mb + τα stems φορτωνονται σε λιγοτερο απο 1 sec.
Γιατι να περιμενω 17-20 δευτερολεπτα ? Ασε που υπαρχουν στιγμες που σε 20 δευτερολεπτα αλλαζω 3+ τραγουδια.

Εδω επικαλουμαι και την αναρτηση του Θειου Γιωργου https://www.virtualdj.com/forums/253886/Greek_Forum/________________________crash___.html
που βαζει τα πραγματα σε μια λογικη σειρα-ταξη.


 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 1:14 pm
Επειδή στα windows προφανώς και έχεις δυνατότητα να βάλεις έναν έξτρα σκληρό (δεν ξέρω μέχρι τι μέγεθος υποστηρίζεται ώστε να χωράει και τη μουσική αλλά και τα precompute,), αλλά στο mac με το ζόρι βρήκα με ένα terra σκληρό.... Μην μου πεις για εξωτερικό. Δεν γυρνάω εκεί και έχω δέκα λόγους. Επίσης είπα 17-20 Δευτέρα κάνει να φορτώσει την πλήρη κυματομορφη όχι τα stems. Αυτά τα φορτώνει σε ένα δευτερολεπτο. Τώρα αν εσύ αλλάζεις 3 κομμάτια σε 20 δευτερόλεπτα φαντάζομαι δεν κοιτάς καν τις κυματομορφές. Δεν απορρίπτω τον τρόπο που δουλεύεις υπό την προϋπόθεση να χωράνε μουσική και precompute στον εσωτερικό. Εμένα δεν μου χωράνε οπότε παίζω με RTS. Ίσως σε μελλοντική αγορά λάπτοπ αν υπάρχει δυνατότητα εσωτερικού 2terra και άνω να σκεφτώ πιο σοβαρά την δική σου μεθοδο
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 2:03 pm
Αρα το συμπερασμα που βγαζω : Για ακομη μια φορα καταληξαμε στους περιορισμους της Apple !!!
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 3:00 pm
Δεν καταλήξαμε κάπου. Εκθέτουμε τις απόψεις μας για να βοηθήσουμε τον συνάδερφο να κάνει την επιλογή του. Αυτός ξέρει αν θέλει να δουλέψει με εξωτερικό ή με εσωτερικό, με realtime ή precompute, με Mac ή windows κτλ
Εγώ που δουλεύω ταυτόχρονα και apple και windows έχω γνώμη και για τα δύο και κατέθεσα τα υπέρ και τα κατά της κάθε περίπτωσης. Δεν τον κατευθυνα κάπου. Αυτά πάντα φιλικά ε; Επειδή ο γραπτός λόγος δεν έχει χρώμα και δεν θέλω να παρεξηγηθουν αυτά που γραφω
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 3:23 pm
Αν και τελειως off topic, αλλα αφου κατεχεις το θεμα με τα precompute, μηπως γνψριζεις αν γινεται να επιλεξεις να αποθηκευονται τα precompute stems σε ενα συγκεκριμενο φακελο που θα οριζουμε εμεις, κι οχι side by side στο κομματι? Επισης το maxstemlength σε τι τιμη το εχεις? τι ακριβως οριζει?
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 3:50 pm
Μερικές σημειώσεις, επί των προαναφερθέντων...

1. Εάν αυτή τη στιγμή έψαχνα για Dj laptop, πέραν της Asus, θα κοίταζα αναμφισβήτητα και της MSI.

2. Εάν αυτή τη στιγμή έψαχνα για Dj Windows laptop, ήμουν επαγγελματίας και ήθελα μία "διαχρονική" (τρόπον τινά) αγορά, τότε θα εστίαζα σε:
2.1. CPU της Intel i9 series και ιδίως εάν το laptop το ήθελα και για multitasking, καθότι είναι αποδεδειγμένη η καλύτερη απόδοση ενός i9 και από Μ2.
2.2. GPU της nVidia RTX series.
2.3. RAM 16GB τουλάχιστον, με δυνατότητα επέκτασης στα 64GB.
2.4. HDD τουλάχιστον NVMe.

3. Εάν αυτή τη στιγμή έψαχνα για Dj Mac laptop, ήμουν επαγγελματίας και ήθελα μία "διαχρονική" (τρόπον τινά) αγορά, τότε θα εστίαζα σε:
3.1. CPU Μ2.
3.2. RAM 32GB.
3.4. Με χωρητικότητα ικανή, ώστε να χωριστεί ο δίσκος σε 2 partitions και στο Α να υφίσταται το MAC OS και τα όποια άλλα προγράμματα θα ήθελα - χρησιμοποιούσα και στο B όλη μου η μουσική.

4. Δεν μπήκα και δεν πρόκειται να μπω ποτέ στην διαδικασία των Precomputing Stems! Εάν είναι, πέρα από τον "πονοκέφαλο" του downloading > tagging > poing > classification να προσθέσω ακόμη μια διαδικασία, η οποία θα μου "τρώει" συνεχώς και αποθηκευτικό χώρο, τότε δεν βρίσκω κανένα λόγο να δαπανήσω μερικούς κουβάδες χρήματα.

5. Εάν είναι να φτάσω στο σημείο να μην νοιώθω ευτυχισμένος - ευχαριστημένος - ικανοποιημένος παίζοντας μουσική (ανεξαρτήτως εάν παίζω ερασιτεχνικά ή επαγγελματικά), αλλά αγχωμένος ή στρεσαρισμένος εξαιτίας της "τεχνολογίας", καλύτερα να αλλάξω χόμπι ή επάγγελμα...
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 4:12 pm
djsadimPRO InfinityMember since 2006
dimitris_g wrote :
Αν και τελειως off topic, αλλα αφου κατεχεις το θεμα με τα precompute, μηπως γνψριζεις αν γινεται να επιλεξεις να αποθηκευονται τα precompute stems σε ενα συγκεκριμενο φακελο που θα οριζουμε εμεις, κι οχι side by side στο κομματι? Επισης το maxstemlength σε τι τιμη το εχεις? τι ακριβως οριζει?

Για το πρώτο το ορίζεις στο
stemsSavedFolder

το δεύτερο που ρωτάς ορίζει ποια τραγουδια μεγαλύτερης διαρκείας από αυτό που έχεις ορίσει δεν θα τα αναλύσει η τιμή είναι σε λεπτά
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 5:28 pm
dimitris_g wrote :
Αν και τελειως off topic, αλλα αφου κατεχεις το θεμα με τα precompute, μηπως γνψριζεις αν γινεται να επιλεξεις να αποθηκευονται τα precompute stems σε ενα συγκεκριμενο φακελο που θα οριζουμε εμεις, κι οχι side by side στο κομματι? Επισης το maxstemlength σε τι τιμη το εχεις? τι ακριβως οριζει?


Στις ρυθμισεις αν γραψεις stems θα δεις ΝΑΙ εχει να ορισεις φακελο που θα αποθηκευονται. Αλλα ο φακελος πρεπει να βρισκεται στο ιδιο drive που εχεις την μουσικη σου. Εγω για παραδειγμα εχω την μουσικη στον D: ...και δηλωσα φακελο για stems στον C: και δεν μου δουλεψε. Φανταζομαι βεβαια οτι αυτο θα φτιαξει σε καποιο update, οι Γιωργαδες μας θα ξερουν...

Για το maxstemlength δεν το πειραξα καθολου, ειναι by default...νομιζω 60 (δεν μπορω να το δω τωρα, αλλα αν εχει αλλη τιμη θα σε ενημερωσω)
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 5:38 pm
periptero wrote :
dimitris_g wrote :
Αν και τελειως off topic, αλλα αφου κατεχεις το θεμα με τα precompute, μηπως γνψριζεις αν γινεται να επιλεξεις να αποθηκευονται τα precompute stems σε ενα συγκεκριμενο φακελο που θα οριζουμε εμεις, κι οχι side by side στο κομματι? Επισης το maxstemlength σε τι τιμη το εχεις? τι ακριβως οριζει?


Εγω για παραδειγμα εχω την μουσικη στον D: ...και δηλωσα φακελο για stems στον C: και δεν μου δουλεψε. Φανταζομαι βεβαια οτι αυτο θα φτιαξει σε καποιο update, οι Γιωργαδες μας θα ξερουν...

Ακριβως αυτο, αν σε αφηνε να τα αποθηκευσεις σε εναν εξωτερικο θα ηταν τελειο... Τα αποθηκευες και τα χρησιμοποιουσες οταν και εαν ηθελες...
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 7:33 pm
Δεν ξέρω γιατί δεν σας δούλεψε, αλλά όλη η λογική του φακέλου για τα savedStems είναι ακριβώς αυτή.
Να μπορούν να αποθηκευτούν σε χωριστό δίσκο.
Και εδώ αυτό δουλεύει κανονικά.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τον δίσκο C (που γενικά το βρίσκω κακή ιδέα για πολλούς λόγους) αλλά τον E ενώ όλη μου η μουσική είναι στον D

Επίσης μια μικρή ένσταση:
Στα μοντέρνα MAC (MAC OS 11 και πάνω) η ιδέα του να κάνεις partition τον δίσκο είναι άχρηστη.
Πρώτον κάνει partition το ίδιο το MAC OS για να εγκαταστήσει το λειτουργικό (δεν θα μπω σε λεπτομέρειες του πως το κάνει γιατί είναι πονοκέφαλος)
Δεύτερον, αν το MAC πάθει κάτι και χρειαστεί "format" τότε χάνεις τα πάντα όταν θα δοκιμάσεις να κάνεις restore. Οπότε πρακτικά σε μοντέρνα MAC το partition είναι νοοτροπία περασμένων εποχών.
Θα έλεγα οτι και σε υπολογιστή Windows είναι λίγο πολύ το ίδιο.
Όλα τα Gaming Laptops δέχονται έξτρα σκληρό δίσκο. Οπότε γιατί να φας πολύτιμο χώρο από τον δίσκο του λειτουργικού (και να χειροτερέψεις το provisioning του SSD) και να μην βάλεις ένα δεύτερο δίσκο όσο μεγάλο γουστάρεις; Στο κάτω κάτω για DJ-ing δεν χρειάζονται τρομερές ταχύτητες ανάγνωσης αρχείων και ένας SSD στο θέμα αυτό είναι overkill από μόνος του.

Και μία παρατήρηση:
Στο MAC χρησιμοποιώ εξωτερικό SSD Samsung T7. Όχι γιατί δεν έχει το MAC αρκετό χώρο (που έχει) αλλά για τους δικούς μου λόγους.
Αυτό όμως που θέλω να πω είναι πως ένας εξωτερικός SSD (και μάλιστα USB C) δεν έχει καμία μα καμία σχέση με τους εξωτερικούς δίσκους του παρελθόντος. Ναι σου τρώει μια θύρα USB C (το δικό μου MAC έχει 3) και ναι έχεις ένα έξτρα καλώδιο, αλλά μέχρι εκεί.
Δεν υπάρχουν θέματα τροφοδοσίας, δεν υπάρχουν θέματα κραδασμών, δεν υπάρχει θέμα όγκου (Ο Τ7 είναι σαν 4 πιστωτικές κάρτες η μία πάνω στην άλλη), δεν υπάρχει θέμα βάρους.
Και ειδικά για κάποιον που θα "επενδύσει" σε οικοσύστημα με USB C, δεν βλέπω κανένα πρόβλημα (πέρα ίσως από ψυχαναγκαστικούς λόγους που τους σέβομαι) με ένα εξωτερικό USB C SSD είτε σε MAC είτε σε Windows.

Τέλος:
Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ την διάρκεια της μπαταρίας σαν κρητήριο του τι να αγοράσω για μηχάνημα DJ-ing. Παίζω με υπολογιστή από το 1998, και με laptops από το 2002.
Ποτέ μα ποτέ δεν μου χάλασε τροφοδοτικό laptop. Ναι κάποια τροφοδοτικά παρουσίασαν φθορές στο καλώδιο με τη χρήση, αλλά τα συντήρησα / επισκεύασα ΠΟΛΥ πριν φτάσουν σε σημείο που θα μπορούσαν να εμφανίσουν βλάβη.
Στο θέμα αυτό τα χειρότερα τροφοδοτικά τα έχει η Apple παρεπιμπτόντως που το καλώδιο του φορτιστή μετά από 2-3 χρόνια "ξεραίνεται" και "σπάει" και συνήθως δεν σώνεται / επισκευάζεται (έχω 2 τέτοια τροφοτικά από παλιότερα MAC). Όσοι έχουν iPhone και θέλουν να είναι εντάξει με τον εαυτό τους, ξέρουν τι λέω καθώς το ίδιο πρόβλημα έχουν και όλα τα γνήσια καλώδια lightning της Apple.
Η μπαταρία ενός laptop (για την δουλειά μας) παίζει μόνο το ρόλο του UPS. Να μην κλείσει απότομα ο υπολογιστής σε μια διακοπή ρεύματος. ΚΑΝΕΝΑ άλλο ρόλο.
Τόσο τα Windows Laptops όσο και τα MAC μπορούν να βγάλουν (και θα βγάλουν) πολλά θέματα στον ήχο όταν δουλεύουν με μπαταρία. Όσο κι αν εμείς σαν χρήστες ορίζουμε "μέγιστες επιδόσεις" στις ρυθμίσεις τους ακόμα κι όταν τρέχουν με μπαταρία, η αλήθεια είναι οτι δεν μπορούν να αποδώσουν τις μέγιστες επιδόσεις τρέχοντας μόνο από την μπαταρία. Και αυτό μεταφράζεται σε προβλήματα με το latency ή τυχαία αποσύνδεση του MIDI / Controller / κάρταε ήχου κτλ.

Επομένως, η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ μου συμβουλή είναι:
Παίζουμε μόνο με ρεύμα.
Εξετάζουμε τα τροφοδοτικά μας συχνά. Αν εντοπίσουμε ένα πρόβλημα στο τροφοδοτικό το συντηρούμε/επισκευάζουμε. Όσο πιο νωρίς τόσο καλύτερα.
Αν δεν επισκευάζεται (λέγε με Apple) ΔΕΝ τσιγγουνευόμαστε τα 50-100 ευρώ που κοστίζει ένα καινούργιο. Στην τελική από το φθαρμένο τροφοδοτικό/καλώδιο περνάει ΡΕΥΜΑ που είναι αρκετό να προκαλέσει ζημιά τόσο στα μηχανήματα μας, όσο και (κάτω από προϋποθέσεις) σε ανθρώπινες ζωές.
Δεν αξίζει να "επισκευάσεις" με σελοτέιπ (το έχω δει και αυτό) ένα καλώδιο τροφοδοσίας Macbook αν είναι να καταστρέψεις εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ ή ακόμα χειρότερα αν είναι να πάθει κάποιος άνθρωπος κακό.
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 11:21 pm
periptero wrote :
Αυτο ομως που ολοι θελουν RTS θα ηθελα να το συζητησω, γιατι πιστευω οτι ολος αυτος ο ντορος γινεται τελικα για τα stems, και ειλικρινα (εγω προσωπικα) δεν βλεπω το λογο. Και εξηγω...
Ενας επαγγελματιας dj που θα σκασει +/- 2.000 για λαπτοπ, 800 - 2000 + για μια κονσολα, συν περιφερειακα τσαντες, βασεις, καλωδια, ακουστικα, κτλ κτλ... δεν μπορω να καταλαβω τον λογο που δεν δινει αλλα 150-200 ευρω για εναν μεγαλυτερο δισκο για να χωρεσει τα stems αρχεια. Εκτος αν εχω καταλαβει κατι λαθος και θελω την γνωμη σας επ αυτου...

Σε μενα παντος η λογικη αυτη λειτουργησε αψογα !!! Με 185 ευρω εβαλα εναν Samsung nvme 2ΤΒ 990 PRO και τα τραγουδια μου που ειναι απο 40-100 mb + τα stems φορτωνονται σε λιγοτερο απο 1 sec.
Γιατι να περιμενω 17-20 δευτερολεπτα ? Ασε που υπαρχουν στιγμες που σε 20 δευτερολεπτα αλλαζω 3+ τραγουδια.


Το "πρόβλημα" με τα precomputed stems δεν είναι ο αποθηκευτικός χώρος που απαιτούν.
Το "πρόβλημα" είναι "τι είδους dj είσαι"
Αν παίζεις πάνω κάτω τις ίδιες λίστες (όχι τα ίδια τραγούδια, μην παρεξηγούμαστε) τότε τα precomputed stems μπορούν να είναι χρήσιμα.
Αν όμως είσαι αυτό που σήμερα οι νέοι λένε "open format dj" τότε πολύ εύκολα μπορείς να βρεθείς σε μια κατάσταση που πολλά από τα κομμάτια που παίζεις δεν τα έχεις κάνει precompute.

Ας πάρουμε ένα παράδειγμα.
Αυτή την στιγμή η μουσική μου βιβλιοθήκη απαρτίζεται από περίπου 83000 τραγούδια.
Δεν είναι θέμα χώρου, αλλά σίγουρα δεν πρόκειται να καθίσω να κάνω prepare stems σε 83000 κομμάτια.
Καταρχήν μεγάλο μέρος από αυτά τα 83000 δεν τα έχω παίξει ποτέ (και ούτε πρόκειται)
Κατά δεύτερον θα μου πάρει 20 με 30 μέρες (χωρίς καθόλου διακοπή) να τα κάνω όλα prepared.
Τρίτον (από άποψη χώρου) θα χρειαζόμουν χονδρικά ακόμα 3 με 5TB δίσκου.

Οπότε, αφού δεν θα κάνω prepared stems για 30 μέρες σερί όλη μου τη βιβλιοθήκη, θα κάνω τις λίστες που παίζω πιο συχνά.. Δεν έχει σημασία πόσα κομμάτια είναι αυτά, ούτε πόσο χώρο καταλαμβάνουν.
Σημασία έχει, οτι στον επόμενο γάμο π.χ. θα "θυμηθώ" να παίξω "καρέκλες" και "funk-ιες" που έχω να παίξω 5+ χρόνια, και μόλις μπω σε αυτές τις λίστες (ή αυτούς τους φακέλους) τίποτα δεν θα είναι prepared.
Μπορώ να παίξω χωρίς stems ? Φυσικά! Όπως το έκανα τόσα χρόνια!
Αλλά αν θες να "παίξεις" λίγο παραπάνω και θες τα stems (μιας και για αυτά μιλάμε) τότε η λύση είναι Realtime Separation!

Εν κατακλείδι:
Μπορείς να κάνεις precompute τον "κορμό" της μουσικής που παίζεις (και ναι, μπορείς να σώσεις τα stems σε χωριστό φάκελο και σε χωριστό δίσκο όπως έγραψα και πιο πάνω).
Αλλά εφόσον πραγματικά επενδύεις στα stems, τότε τόσο τα Realtime Stems όσο και τα On Demand έχουν πολύ σοβαρό λόγο ύπαρξης!

Υ.Γ.: Το On Demand στα stems είναι μια επιλογή που ζήτησα προσωπικά εγώ. Και είναι χρήσιμη γιατί σου επιτρέπει να παίζεις κανονικά χωρίς να "φορτώνεις" το σύστημα σου χωρίς να το χρειάζεται. Στην ουσία όταν φορτώνεις ένα κομμάτι το πρόγραμμα δεν υπολογίζει stems. Έτσι, αν παίξεις το κομμάτι χωρίς να χρησιμοποιήσεις stems το πρόγραμμα δεν χρησιμοποίησε την GPU/CPU για separation ποτέ!
Αν όμως επιχειρήσεις να χρησιμοποίησεις stems τότε ο υπολογισμός ξεκινά άμεσα, και τότε (και μόνο τότε) φορτώνεις την GPU/CPU.
Αυτή η ρύθμιση είναι καλή κυρίως για όσους δεν χρησιμοποιούν συχνά stems. Έτσι και Stems 2.0 έχεις, και το σύστημα δεν ζορίζεις, και χώρο στον δίσκο σου δεν χαλάς.. :P
 

Inviato Thu 14 Sep 23 @ 11:51 pm
PhantomDeejay wrote :
Δεν ξέρω γιατί δεν σας δούλεψε, αλλά όλη η λογική του φακέλου για τα savedStems είναι ακριβώς αυτή.
Να μπορούν να αποθηκευτούν σε χωριστό δίσκο.
Και εδώ αυτό δουλεύει κανονικά.
Προσωπικά δεν χρησιμοποιώ τον δίσκο C (που γενικά το βρίσκω κακή ιδέα για πολλούς λόγους) αλλά τον E ενώ όλη μου η μουσική είναι στον D


Επανερχομαι στο θεμα του φακελου savedStems και ειλικρινα δεν καταλαβα κι εγω γιατι δεν μου ειχε δουλεψει την πρωτη φορα, αλλα τωρα που το ξαναδοκιμασα δουλευει οπως πρεπει.
Το μονο που πονηρευομαι οταν νομιζα οτι δεν δουλευε ειναι οτι εκανα ενα φακελο savedStems στο c: (στο deskop), εσωσα μερικα stems εκει, και απλα μετεφερα τον φακελο savedStems στο λαπτοπ, χωρις να μεταφερω ομως και την καινουργια database, οποτε τα οικονιδια (κεραυνος) των τραγουδιων δεν ειχανε αλλαξει και με μπερδεψε μαλλον εκει. Δικο μου λαθος, συγνωμη !!!
 

Inviato Fri 15 Sep 23 @ 1:00 am
67%